František Němec se narodil 5. ledna 1882 ve vsi Hřiště, v Praze vystudoval Akademii výtvarných umění, byl žákem největšího českého sochaře všech dob - J. V. Myslbeka. Žel, Němcovu nadějnou uměleckou dráhu přeťala první světová válka, byl odvelen na východní frontu, z ruského zajetí vstoupil do Čs. légií a v jejich řadách 10. března 1918 jako kulometčík padl ve významné bitvě u Bachmače.

Sochař František Němec padl jako svobodný a neměl přímé potomky. Bustu odhalili rodinní příslušníci dalších generací rodu ze strany sochařovy matky a otce. Většinou přijeli z Prahy.Zdroj: Deník / Ivo HavlíkZáchranu busty inicioval majitel penziónu U Kubínů Milan Vlček. Sochař zpodobnil paní Vomelovou "O hliněné bustě, kterou vytvořil sochař Němec, mně řekl jeho praprasynovec Michal Němec ze Hřišť v roce 2015. Busta byla silně poškozena. Hlava byla otlučená, odřená a dokonce oddělena od krku. Petr Máša restauroval odřeniny a další škody. Keramička Jana Březková hlavu s krkem spojila. Když jsme restaurované dílo ukázali rodině Němcových, byli mile překvapeni," vzpomíná Vlček.

Opravenou bustu ve svém ateliéru ve Velehradě do bronzu odlil akademický sochař Otmar Oliva. Kdo sochaři stál modelem? Milan Vlček je přesvědčen, že to byla paní Vomelová ze Hřišť a přibližuje její osud: "Rodina musela v padesátých letech svůj statek opustit, později emigrovala do Austrálie. Teprve v devadesátých letech se potomci do Hřiště vrátili a na statku opět hospodaří". "Jsme potěšeni, že město se postaralo o záchranu uměleckého díla příslušníka naší rodiny," řekla praneteř Jana Ruxová, která na slavnostní okamžik přijela s dcerami a vnukem až z Prahy.

Nástroj z pravěku pro zemědělce i bojovníky.
Muzeum Vysočiny získalo do svých sbírek cenný sekeromlat z pravěku