Podle Tomáše Tecla, jednoho z autorů petice, kterou podepsali i v nedaleké České Jablonné, Bechyňovo náměstí v Přibyslavi samozřejmě obnovu potřebuje. „Jenže návrh řešení náměstí ruší dokonce osmačtyřicet parkovacích míst, to je víc než třetina současného stavu. U některých nemovitostí se nedá zaparkovat vůbec. Nezastaví tam ani auto se zásobováním, což je třeba případ naší lékárny,“ upozornil Tecl.

Jak dodal, zastupitelstvo zasedalo nedávno, žádná reakce na zaslanou petici nepřišla. „Radnice plánovala i veřejné setkání, ale termín neustále mění. To se mi moc nelíbí,“ prohlásil Tomáš Tecl. Petici podepsala většina místních podnikatelů. Pekařství Šárky Dankové, Ivana Fejfarová z papírnictví, železářství Radky Stehnové, kde podle architektonické studie už auto se zbožím nezaparkuje, nebo penzion U Kubínů, kde byla volná parkovací místa kdysi dokonce podmínkou pro schválení kolaudace. „Naše obchody jsou závislé nejen na místních, ale hlavně na zákaznících z okolních obcí. Většina z nich jezdí do Přibyslavi autem,“ řekla Deníku Ivana Fejfarová.

Muž se pohyboval i v okolí havlíčkobrodské nemocnice, odkud pochází snímek. Foto: se souhlasem Veroniky Tesařové
VIDEO: Po Brodě chodil bosý a omotaný kusem látky. Otužilec překvapil místní

Zastupitel Adam Vostál je pro kompromis. „Přibyslav potřebuje místa k parkování i zeleň. Dohodněme se, jak zajistit obojí,“ navrhl. Pro dialog je i zastupitelka Věra Danišková. „Podpora podnikání ve městě je nutná, tak hledejme způsob, jak situaci nejlíp řešit, i když se nezavděčíme všem,“ řekla Deníku. Cestu rozumné dohody by volil i zastupitel Jan Thomayer.

Podle zastupitelky Zdeny Neumannové měl být problém s parkováním na náměstí řešený od začátku. „U nás ale platí, že se vedení města s nikým nebaví. Opravit sítě pod náměstím, ano, ale Přibyslav je vlastně větší vesnice a náměstí za miliony to nezmění," dodala Neumannová.

Přestavba náměstí v Přibyslavi

  • První etapa proměny Bechyňova náměstí má podle radnice začít za dva roky. Předpokládané výdaje jsou stanovené asi na 150 milionů korun. Odměna pro vítězný ateliér je půl milionu korun. S vítězným návrhem se obyvatelé Přibyslavi seznámí v únoru.
  • Soutěž byla vypsána jako otevřená a návrhy hodnotila porota složená ze zástupců města a nezávislých odborníků. Mezi nimi byli Aleš Burian, Luděk Rýzner, Luboš Klabík, Kateřina Waldhauser a Ondrej Palenčar.
  • Organizátorem soutěže byla společnost CBArchitektura, která letos dostala Ocenění za výjimečný počin České ceny za architekturu 2023.
  • Architektonickou soutěž vyhlásilo město poté, co noví zastupitelé po komunálních volbách prohlásili, že původní soutěž zhruba pět let stará, neplatí.

Podle místostarosty Michaela Omese je radnice dialogu otevřená. „Petici jsme vzali na vědomí. Jsme na začátku cesty. Náměstí změnu potřebuje. V současné době máme v ruce jenom studii budoucí podoby náměstí. Studii její autoři ateliér Gogolák + Grasse postupně dopracují a vytvoří konkrétní plán. Takže obyvatelé Přibyslavi mají pořád možnost se vyjádřit a požádat o změny. Jedno setkání s veřejností jsme naplánovali na polovinu května a druhé na červen v nově otevřeném kulturním domě,“ vysvětlil místostarosta.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni