Státní pozemkový úřad již uskutečnil potřebné kroky k tomu, aby bylo možné vyřešit problémy s odváděním vody z některých místních částí Přibyslavska, kde dochází k lokálním záplavám.
Podle místostarosty Martina Kamaráda již došlo koncem července k předání dokončené stavby povodňového příkopu v Dolní Jablonné.
Obyvatele obce by už neměla ohrožovat velká voda. Zabrání tomu právě tento speciální ochranný val s příkopem. Dolní Jablonná je jednou z deseti místních částí Přibyslavi a zároveň patří mezi pět obcí, které za přívalových dešťů velká voda zaplavuje pravidelně. „Jedná se o ochranný val s příkopem určeným k odchytu stékající povrchové vody, kdy příkop odvede vodu bezpečně mimo obec. Val vede pravou stranou obce směrem od Věžnice. Z levé strany obce zase povede travnatý pás," popsal ve zkratce systém bezpečnostního opatření místostarosta Kamarád.
Akce za miliony
Stavba ochranného valu začala už loni. Investorem nebylo město Přibyslav. Podle místostarosty Kamaráda je autorem opatření tehdejší Pozemkový úřad, který zajistil projekt, a stavbu financoval z peněz Evropské unie a státního rozpočtu. Město na akci pouze spolupracovalo.
Jak zdůraznil místostarosta, je Dolní Jablonná jen jednou z pěti obcí, kde obyvatelé v době přívalových dešťů hledí s obavou k obloze. Další v řadě je Poříčí, Hřiště, Dobrá a v poslední době i Keřkov. Na stavbu valu měly navázat další pozemkové úpravy v podobě takzvaných vodních cest.
„V minulých dvou letech se nám podařilo ještě ve spolupráci s tehdejším Pozemkovým úřadem získat finance, aby se v Dolní Jablonné mohl postavit odvodňovací příkop. Následovat měly takzvané vodní cesty. Projekty na jejich stavbu byly zpracovány v letech 2010 až 2011, město do projektů investovalo zhruba 200 tisíc korun. Jednalo se nejen o Dolní Jablonnou, ale také o Keřkov, Hřiště a Poříčí. Vodní cesty měly odvádět z oněch lokalit přebytečnou vodu, která se tam hromadí hlavně po velkých deštích. Do projektu se zapojilo nejen město Přibyslav, ale i vlastníci pozemků v oněch místních částech, kteří na stavbu vodních cest věnovali část své půdy," popsal situaci Kamarád.
Akce vodní cesty vyjde zhruba na 14 milionů korun, měla být hrazena ze státních dotací získaných prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu. Investorem ale není město Přibyslav, nýbrž nyní nově vzniklý útvar, Státní pozemkový úřad (SPÚ). A to byla podle přibyslavské radnice podstata problému. Státní pozemkový úřad vznikl sloučením dvou institucí, Pozemkového úřadu a Pozemkového fondu, a to od ledna letošního roku 2013.
„Právě nově vzniklý SPÚ měl za úkol vyhlásit výběrové řízení na dodavatele, který provede stavbu vodních cest. Úřad měl k dispozici potřebné plány, byly schváleny dotace, peníze na akci jsou, ale nebyl schopen výběrové řízení vyhlásit, komunikace s ním byla tristní," vysvětlil Kamarád s tím, že za všechno může zřejmě zmatek, který na novém úřadě při slučování nastal. Nicméně se podle Kamaráda zřejmě po neustálých stížnostech na odpovědných institucích Přibyslavi podařilo úředníky na SPÚ „rozhýbat", tak že se pustili do výběrového řízení na firmu, která by měla stavbu vodních cest provádět.