ANO v něm tvrdí, že nebude spolupracovat s úspěšným volebním subjektem Přibyslav 2014 a všechny zastupitele vyzývá, ať do rady a dalších orgánů městské samosprávy nezvolí Josefa Pelikána a Václava Zábranu.

Zmizet mělo půl milionu korun

Pelikán, soudní znalec ve stavebním právu, je pro ANO nepřijatelný pro údajné „soustavné poškozování města", jeho přičiněním Přibyslavi prý nyní hrozí pokuta Úřadu pro hospodářskou soutěž ve výši 200 000 korun. O bývalém radním Václavu Zábranovi, předsedovi představenstva akciové společnosti Osiva Havlíčkův Brod, se píše: „Nestyděl se za zády vedení města a městského úřadu po mnoho let vyvádět peníze, které měly být příjmem města ze skládky, pro vlastní obohacování. Zatím máme zjištěn únik více než 500 000 korun, které můžeme prokázat. O tyto peníze měla být bohatší městská pokladna v letech 2007 až 2013". Kdo je autorem textu?

Prohlášení končí kategorickým sdělením, že „nemorálnost a korupce je pro ANO nepřekonatelnou překážkou jakékoli spolupráce i se stranami, které budou naši výzvu ignorovat".

Text není podepsán jménem, podle zjištění Deníku se na pracovním zasedání nově zvolené samosprávy k jeho autorství přihlásil dosavadní starosta města a lídr hnutí ANO Jan Štefáček a oficiálně ho předal tajemníkovi městského úřadu. Avšak další zastupitel za ANO, Ladislav Hladík, uvádí, že o tom nic nevěděl, a od prohlášení se distancuje. Napadený Václav Zábrana se rázně ohradil, tvrzení, že se obohatil na úkor městské pokladny, označil za pomluvu. Není již tajemstvím, že na radnici bude vládnout koalice ODS (vítěz voleb, 3 zvolení), KDU-ČSL (rovněž 3 zvolení), nezávislí Přibyslav 2014 (2 zvolení), a Nezávislí pro Přibyslav (2 zvolení). V opozici bude ČSSD (2 zvolení), ANO (2 zvolení) a KSČM (1 zvolená). Starostou se má stát Martin Kamarád (ODS) a neuvolněným místostarostou Michal Omes (KDU-ČSL).

V radě podle všeho ještě budou Václav Henzl (KDU-ČSL), Václav Zábrana (Přibyslav 2014) a Marie Křesťanová (Nezávislí pro Přibyslav).

Zpravodaj zatajil výsledky voleb

Koncem uplynulého týdne vyšel městský zpravodaj Přibyslavský občasník. Poprvé ve své dlouhé historii výsledky voleb neoznámil a jména nové zvolených zastupitelů nezveřejnil. Tři týdny po volbách přinesl objevné sdělení předsedy místní buňky ČSSD Libora Joukla: „Volby skončily, volební místnosti uzavřeny". A také jednotlivá poděkování všech volebních subjektů ctěným občanům, že k volbám přišli. Podle některých názorů šlo o sabotáž hnutí ANO, které redakci ovládá prostřednictvím své kandidátky, která však zvolena nebyla. Lídr ANO, dosavadní starosta města Jan Štefáček, neoznámení výsledku voleb v tiskovém orgánu města považuje za normální.
Jan Štefáček napsal, že město nic nezanedbalo, neboť volební protokoly vyvěsilo na úřední desce. Občanovi, který povolební mlčení městského časopisu nemohl pochopit, písemně odpověděl, že „nikdo tím nic neukradl, nezpronevěřil, ani ničeho jiného se nedopustil.
Troufám si tvrdit, že všichni občané v Přibyslavi znají nové zastupitele i bez uveřejnění v Přibyslavském občasníku. Za vším nehledejte úmysl a přestaňte být negativističtí." Výsledky říjnových voleb podle dosluhujícího starosty budou zveřejněny v prosincovém vydání městského periodika.

Ivo Havlík