"Ve sdělovacích prostředcích jsme informováni o tom, že signál pro pozemní vysílání takzvaný DVB–T bude nahrazen novějším DVB–T2. Uživatelé komunikačních služeb na televizních kabelových rozvodech Přibyslav se často dotazují, zda si mají pořizovat nové televizory tak, jak nám radí mnohé reklamy. Diváků kabelové televize na síti Přibyslav se související změny s přechodem na signál DVB -T2 nedotknou," zdůraznil místostarosta Přibyslavi Michael Omes (KDÚ-ČSL).

Případné změny v programové nabídce kabelovky Přibyslav jsou podle místostarosty jen drobného charakteru a souvisí s tím, jak jej dodavatel připravené posílá v datovém toku. "Doporučujeme čas od času automaticky přeladit programy, protože se někdy mění frekvenční pozice daných programů," podotkl Omes.

Termín, kdy má být signál DVB-T vypnut na našem území je konec června 2020. "Diváci, kteří nejsou připojeni na přibyslavskou kabelovku a nechtějí měnit televizor, mají možnost zakoupit si SET–TOP–BOX pro DVB–T2. Signál DVB–T/T2 není jediný, v naší kabelové síti je rovněž DVB–C určený pro kabelové televize. Satelitní systémy používají pásmo DVB–S," doporučil místostarosta s tím, že při pořizování nového televizoru, videa nebo případně set–top–boxu si mají diváci přímo u prodejce vždy ověřit jakými typy přijímačů je dané zařízení vybaveno.

"Změny, které probíhají v celé Evropě, souvisí s uvolněním frekvenčního pásma pro 5G mobilní sítě. V České republice se v této souvislosti připravuje soutěž o dalšího mobilního operátora," dodal místostarosta Omes.