„ACO Přibyslavský běh je zajímavý především trasou, která vede po přibyslavské cyklostezce údolím Sázavy. Terén je náročný, ale o to hezčí je pocit v cíli,“ prozradila za hlavního pořadatele - společnost ACO - Zuzana Siwková. Hlavní závod jednotlivců měřil přes 21 kilometrů.

Výkony běžců v cíli měřily náramky s čipem, zúčastnilo se ho přes 80 mužů a devět žen. Dalším disciplínou byly štafety a závody dětí. Například Petr Jaitner přijel do Přibyslavi až z Hodonína. „Na hlavní závod si netroufám, je moc horko, tak jsem si vybral štafetu, byl jsem tady už loni a bylo to super,“ prozradil závodník.

Součástí nabitého programu bylo slavnostní odhalení sochy havlíčkobrodského sochaře Radomíra Dvořáka Jedná se o žulový monoblok ve tvaru lipového listu, který vznikl jako negativ sousoší odhaleného v roce 2015 v Jihlavě. Socha stojí v areálu přibyslavské školy. „Sochu jsem nazval Res publica-tabula rasa. Název odkazuje k latinskému slovu republika a tabula rasa znamená nepopsaný list, termín, který se používá v pedagogice pro výchovu dítěte, což je až symbolické, protože socha stojí v areálu školy,“ vysvětlil Dvořák.

Akci v Přibyslavi uspořádali u příležitosti stoletého výročí První republiky a 25 let od založení společnosti ACO.