Jak oznámila Věra Kovandová z Nadačního fondu kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti, slavnostní bohoslužba spojená s uložením Toufarových ostatků se uskuteční v neděli 12. července odpoledne.

„Samotnou schránu, do které budou ostatky Josefa Toufara uloženy, ale i krycí desku hrobu vyrábí odborná firma, a to podle schváleného architektonického návrhu. Přesnou podobu hrobu a schrány lidé uvidí při uvedené církevní slavnosti," uvedla Kovandová. Ta dodala, že do Číhoště dorazí nejen vysoký římskokatolický klérus, ale i mnoho věřících a poutníků z celé České republiky. „Akce bude mít doprovodný program již od soboty. Přesný program zveřejníme na stránkách www.nfcihost.cz," pokračovala Kovandová.

Nadační fond ve spolupráci s obcí Číhošť pokračuje také s postupnou opravou kostela a přilehlého areálu fary. „Na věži kostela již máme novou krytinu. Pokládku modřínového štípaného šindele provádělo Šindelářství Čábelka a s kvalitou práce, kterou odvedlo, jsme velice spokojeni. Nechali jsme vyrobit i nový kovaný kříž na věž kostela, podle předlohy původního kříže, který byl již značně zkorodovaný. Nový kříž ochotně vyrobili ve Světlé nad Sázavou kováři v zemědělském učilišti a jako dar jej předali číhošťské farnosti. Patří jim za to naše velké poděkování," zdůraznila Kovandová.

Původní kříž bude součástí stálé výstavy o Josefu Toufarovi na faře v Číhošti. „Výstavu obohatíme i vzkazem z báně. Nalezený vzkaz je z roku 1970, kdy naši předci také opravovali střechu a vyráběli novou měděnou báň. Měděná báň je stále dobrá, a tak byla bez jakýchkoli oprav vrácena zpět na své místo. V současné době také dokončujeme sociální zařízení z nevyužívané garáže. Návštěvníků kostela v Číhošti přibývá, a vyhovující sociální zařízení zde zoufale scházelo," poznamenala Kovandová.

Tělesné ostatky, které byly vloni vyzvednuty z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích a které by mohly patřit Josefu Toufarovi, posuzují znalci z Ústavu soudního lékařství v Brně. „Dochovaný zub a část kosti projdou genetickou analýzou a vzorky poté porovnáme s genetickým materiálem žijících příbuzných Josefa Toufara. To může trvat měsíce," řekl v únoru při návštěvě bohoslužeb v Číhošti Jan Krajsa, který se tomuto odbornému úkonu v Brně také věnuje. Krajsa upozornil, že do doby genetického porovnání nelze s absolutní jistotou tvrdit, že se jedná o ostatky Josefa Toufara.