Ty je opravňují k tomu, aby mohli volit i mimo místo svého trvalého bydliště. A zájem  je prý o ně letos poměrně značný. „Možná k tomu přispívá i volno, které na volby navazuje, a lidé tak chtějí volit jinde, třeba na chalupě. Ovšem je pravda, že zájem o volební průkazy je poměrně velký. K dnešnímu dni jsme jich vydali již 159," konstatovala Jana Vencová z podatelny chotěbořského městského úřadu, která má vydávání průkazů na starosti.

A její slova potvrzují i jinde. „Doposud jsme vydali okolo dvou stovek průkazů a předpokládám, že ještě nějaké další vydáme," uvedla Jana Matýsová, vedoucí podatelny na úřadě v Havlíčkově Brodě.

Lidé, kteří budou průkaz potřebovat, mají totiž ještě do středečního odpoledne čas si dokument vyzvednout. „Třeba při prezidentské volbě byl zájem také celkem slušný, stejně jako nyní. Prozatím u nás bylo přes sedmdesát zájemců o vydání průkazu, což je více, než tomu bývá při jiných volbách," doplnila Bohuslava Vondrušová z městského úřadu ve Světlé nad Sázavou.

Průkazy se vydávají ale také v menších obcích. Třeba v Havlíčkově Borové jich bylo doposud vydáno sedm a i to je prý poměrně slušné číslo.

Právě v těchto dnech také vrcholí roznášení volebních lístků do jednotlivých domácností. To musí být ve čtvrtek kompletně hotovo.

Každý úřad však jejich distribuci zajišťuje jinak. Třeba v Havlíčkově Brodě a obcích, které pod jeho správu spadají, tuto činnost zajišťují zapisovatelé jednotlivých komisí. Těch je tu celkem 32. V Chotěboři naopak využívají zaměstnance úřadu. „Nebo kom-petentní lidi z jednotlivých sídel, která k nám náleží. Zhruba devadesát procent hlasovacích lístků by již mělo být na místě," doplnila Blanka Hyršová z Městského úřadu Chotěboř, kde je více než osmnáct tisíc voličů ve všech spádových obcích.

Ve Světlé pro změnu roznos volebních lístků svěřili službám České pošty. „Vše potřebné od nás pošta převzala již minulou středu," dodala Bohuslava Vondrušová.