Patří mezi ně například studenti havlíčkobrodské stavební průmyslovky.

„Na starosti jsme měli dva úseky. Prvním byla spodní část potoku Žabince, a to od železničního mostu až po místa, kde v Havlíčkově Brodě ústí do řeky Sázavy. Druhým byla vrchní část Žabince. Míjeli jsme pouze soukromé pozemky," vysvětlil Jan Mercel, učitel odborných předmětů, který včera se svými studenty čistil potok.

Do akce se jeho škola zapojila již popáté. „Kolik jsme toho za ty roky už sebrali, se dá těžko odhadnout, ale při každé akci jsou to většinou dva plné kontejnery," pokračoval Mercel. „Letos jsme byli rozděleni na dvě skupiny. Každá měla za úkol sbírat odpad, ať už plasty nebo papíry. Pouze odpad větších rozměrů, jako jsou pneumatiky nebo staré elektrospotřebiče, jsme nechali na místě a přenechali je technickým službám," dodal učitel.

Každoročně se, a to nejen  na březích Žabince a Sázavy, najde spousta odpadků.

S čištěním pokračují i zítra

„Pravda je taková, že by si lidé rozhodně měli prvně uklízet sami po sobě a jít ostatním příkladem. Na druhou stranu my rádi s úklidem pomůžeme, protože břehy se samy nevyčistí," řekl Mercel. S čištěním budou studenti pokračovat zase zítra. Jenom s tím rozdílem, že studenty z prvního ročníku vystřídají druháci.

Na pomoc přírodě se ale vydali i děti a vychovatelé z Dětského domova z Nové Vsi u Chotěboře.  Ti již o víkendu vyčistili oblast kolem silnice ke Klouzovům.

Tím podpořili sesterskou akci Čistá Vysočina. „Děti překvapilo, jaké obrovské množství odpadu kolem silnice a v lese posbíraly. Snažily se sebrané odpadky třídit, měly k dispozici pytle určené ke sběru plastů a modré pytle určené na směsný odpad," řekla za dětský domov Marcela Dobrá. „Našli jsme například několik pneumatik, mnoho lahví nebo třeba i polštář," doplnila.

Akce trvá do soboty

Veřejnost může přiložit ruku k dílu při  čištění Sázavy až do soboty 12. dubna. Právě v tento den se dobrovolníci sejdou na předem určených místech a  vydají se na úklid. „Dobrovolníkům zabezpečíme pomůcky, jako lodě, rukavice nebo pytle. A samozřejmě občerstvení, aby měli dost sil. Jako odměnu a vzpomínku na akci dostanou dobrovolníci slušivá pracovní trička s logem akce," řekla manažerka projektu Čistá řeka Sázava, Martina Hupková.

Cílem je neziskové organizace je vyčistit řeku Sázavu a některé její přítoky v délce až 60 kilometrů.

Sobotní srazy:

- Ledeč nad Sázavou, 9:00 hod., U Billy

- Smrčná, 8:45 hod., u vlakové zastávky

- Dobrá nad Sázavou, 8:45 hod., u silnice

- Okrouhlice, 9.30 hod., u mostu

- Perknov, 9:00 hod., u vodní elektrárny

Pavel Buňat