„Je to na první pohled jiný svět, jako by se zde zastavil čas. Rozlehlé plochy více či méně podmočených luk, rákosiny, mokřady, ale i suchá a výhřevná místa. Zajímavá krajina sama pro sebe, místo kde i stromy dožívají svůj život v stoje,“ popsal prostředí rezervace Jaroslav Rychlý z Ornitologického klubu Vysočina.

Jak dodal, na existenci rybníka dodnes upozorňuje zbytek mohutné hráze. „Před rybníkem tady byl pravděpodobně mokřad. Bylo by zajímavé se někdy dopátrat, kde se tu ten ohromný rybník v minulosti vzal a kdo ho postavil a jak se jmenoval,“ podotkl Rychlý.

Rybník v minulosti zanikl a už nebyl obnoven. Přírodní rezervace byla v Havrance vyhlášena podle Rychlého před více než dvaceti lety. „Tehdejší okresní úřad v Havlíčkově Brodě prohlásil v roce 1998 za rezervaci tento úctyhodný prostor o rozloze 42 hektary zvýšený ještě o ochranné pásmo v délce 50 metrů,“ upřesnil Rychlý s tím, že před více než deseti lety už vede Havrankou ornitologická pozorovací stezka.

„Ornitologická stezka nabízí to nejlepší z přírody co u nás máme,“ zdůraznil Rychlý. Jak dodal, objevuje se tady víc než padesát vzácných druhů ptáků. Třeba vodouš šedý, vodouš kropenatý, pět čápů černých, žije tu bekasina, kulík. „Slyšeli jsme tady i ledňáčka,“ podotkl Rychlý.

Jak dodal, každý rok nabízí ornitologická stezka nová překvapení. Některé druhy ptáků se objeví, pak zase mizí. Ochránci přírody organizují pro návštěvníky ornitologické stezky zajímavé akce, například vítání ptačího zpěvu, ukázky odchytu a kroužkování ptáků či pozorování vzácných vodoušů.

„Příroda dokáže připravit člověku nejedno překvapení. Na kvalitě pozorovacích akcí je krásné i to, že pozorované druhy ptáků přestávají dodržovat únikové vzdálenosti a pustí nás k sobě i hodně blízko. Z toho je vidět, že zvířata na Havrance nemají špatnou zkušenost s lidmi a nemají z nich strach,“ konstatoval Rychlý.

Jak dodal, ornitologickou stezku bylo možné na Havrance otevřít díky ochotě vlastníků, kteří svoje pozemky Ornitologickému klubu přímo pronajali nebo je ochráncům přírody dovolili užívat.

Ornitologický klub Vysočina je sdružení příznivců České společnosti ornitologické působící na Habersku. Zabývá se ochranou přírody, ale také vyhledává a vytváří nové zajímavé lokality. Pořádá akce pod názvem vítání ptačího zpěvu, ptačí festival, nebo vyjížďky na kolech po Haberské soustavě rybníků.