Původem francouzská myšlenka před několika lety úspěšně zaklíčila i v České republice. Během prvního roku roku zde vzniklo více než 30 semínkoven. Nejčastěji je lidé mohou najít právě v knihovnách.

„Byli jsme osloveni, jestli by semínkovna mohla být i u nás. Je to vlastně také svého druhu knihovna, akorát si v ní lidé půjčují semínka a vrací za ně jiná,“ vysvětlila knihovnice Helena Valtrová.

Semínkovna se slavnostně otevře v pátek v 19 hodin v m-centru Krajské knihovny Vysočiny. Součástí slavnostního otevření semínkovny bude také promítání dokumentu s názvem Semena svobody.

„Semínkovna je projekt na podporu svobodného sdílení osiva, semenaření a přírodního zahradničení. V praxi to znamená, že u nás v knihovně lidé naleznou takovou krabičku, kde si mohou vzít semínko a za něj třeba zase donést jiné,“ dodala knihovnice.

Otevření semínkovny je součástí akcemi nabitého měsíce března, který je v knihovnách po celé republice tradičně věnován čtenářům a podpoře čtenářské gramotnosti. Součástí programu je registrace do knihovny zdarma, které mohou noví zájemci o čtenářský průkaz využít každý březnový pátek (kromě pátku 30. března), amnestie 29. března nebo burza knih, která bude probíhat od 20. do 22. března ve vestibulu knihovny.

Beseda v muzeu o osudech italských uprchlíků.
Beseda v muzeu o osudech italských uprchlíků