Tak dlouho trvá rekonstrukce kulturního domu v Přibyslavi, kde měl klub stálé zázemí přes dvacet let.

„Když kulturní dům zavřeli hledali jsme náhradní prostory. Sokolovna ani Starý špitál se k promítání nehodí. Naštěstí nás zachránila přibyslavská škola a nabídla nám svůj společenský sál. Jsme za to vděční, jinak bychom museli s promítáním na čas skončit a na dlouhou pauzu navážete těžko. Budeme ale moc rádi, až se do kinosálu v kulturním domě vrátíme,“ říká jeden ze zakladatelů klubu Vladimír Šnýdl.

Ždírec šetří na odpadech. Obyvatelům nabízí barevné tašky na třídění, zavedl speciální nádoby na oleje, odpad vyváží jednou za čtrnáct dní. Foto: se souhlasem města Ždírec
Ždírec změnil svozy odpadu. Ušetřil přes půl milionu korun za rok

Sál ve škole a kino v kulturním domě se navzájem liší, má to svoje pro i proti. „Společenský sál je mnohem menší než kino, takže když se sejde asi padesátka skalních fanoušků je v sále plno. V kině to vypadá zas jinak,“ konstatuje Šnýdl.

Na druhé straně je velikost sálu tak trochu problém v jiných věcech. Filmový klub byl zvyklý nabízet svým návštěvníkům občerstvení. To jde v malém sále dost těžko. Také divák, který si potřebuje během představení odskočit se musí protlačit. A to ne každému vyhovuje.

Přestavba trati. Tak vypadá trať z Přibyslavi do Pohledu dnes.
Přibyslav a Pohled: Rekonstrukce trati zvýší rychlost vlaků až na 160 km/h

Ale podle filmových fanoušků nabízí promítací sál ve škole divákům neopakovatelný retro zážitek v návratu do dob minimálně před padesáti lety, kdy v malých městech a obcích kino nebylo a diváci se scházeli k promítání v sokolovnách a tělocvičnách. „Kino a škola je sice velký rozdíl, ale jsme rádi, že přibyslavský klub promítá dál i přes ty potíže,“ pochvaluje si jeden z příznivců student Zdeněk Musil z Polné.

Filmový klub v Přibyslavi založili už před víc než dvaceti lety bratři Vladimír a Jakub Šnýdlovi s kamarádem Martinem Musilem. Za tu dobu vychovali už celou jednu generaci filmových fanoušků z celého Havlíčkobrodska.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

„Snažíme se nabízet divákům kvalitní filmy. Horké novinky z filmových festivalů, které jinde neuvidí. To by klub jinak ztratil smysl,“ vysvětluje Vladimír Šnýdl.

Představení pro diváky pokaždé kombinuje s vystoupením nějaké zajímavé kapely. Filmový klub promítá jen od října do dubna, protože pak podle bratrů Šnýdlových v kinech s příchodem jara a léta obecně návštěvnost klesá.