Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč kámen v Žižkově mohyle nese záhadné jméno Svantovít?

Žižkovo Pole, Hlinsko – Jeden ze základních kamenů v mohutné Žižkově mohyle, která od roku 1874 stojí v obci Žižkovo Pole nedaleko Přibyslavi, byl dovezen z Hlinska.

25.3.2016
SDÍLEJ:

Do mohyly v Žižkově Poli, tehdejším Šenfeldu, byl vložen v roce 1874. O deset let dříve byl vyšit prapor pěveckého spolku zvláštního jména Svantovít, s nímž tehdejší zpěváci k mohyle přišli. K činnosti hlineckého Svantovíta přispěl i Bedřich Smetana.Foto: Ivo Havlík

Balvan tehdy nechaly vylomit a opracovat hlinecké pěvecké a divadelní spolky Svantovít a Pokrok. Pro návštěvníky místa Žižkova skonu v roce 1424 je nicméně jméno Svantovít opředeno záhadou.

Připomeňme tedy, že Svantovít byl to slovanský bůh z arkonské svatyně na polostrově Baltského moře Rujána, rozkládajícím se na severovýchodní pobřeží Německa.

Svantovít měl vlastnosti válečné i hospodářské. Z jeho rohu plného vína se věštila příští úroda. Čím více se ho odpařilo, tím slabší měla být.
Spolek měl pěstovat mužský čtverozpěv

Rujána byla střediskem slovanského kultu. Ten však v roce 1168 dánský král Valdemar I. násilně zlikvidoval a pobaltští pohané byli násilně pokřtěni. Není tedy divu, že české obrození se k Svantovítovi alespoň okrajově přihlásilo.

„Pěvecký spolek Svantovít byl nejstarším hlineckým spolkem, vznikl v roce 1863 a podle původních stanov měl pěstovat mužský čtverozpěv, jakož i sborový a sólový zpěv. Řízení produkce zúčastněných spolků převzal Bedřich Smetana. Činnost Svantovíta naprosto ochromila světová válka a pokusy o jeho znovuvzkříšení v nové republice nebyly úspěšné. Spolek definitivně zanikl v dubnu 1944," řekla Havlíčkobrodskému deníku ředitelka Městského muzea a galerie v Hlinsku Jana Vašková.

Slavnost vysvěcení praporu Svantovíta byla uspořádána 28. srpna 1864, o deset let později hlinečtí zpěváci přišli v davu asi dvaceti tisíc vlastenců, aby se přes zákaz rakouských úřadů zúčastnili slavnostního odhalení mohyly, do jejíhož základu byl vložen kámen od jejich spolku.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

25.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
To mají za sebou fotbalisté Štoků (v modrém). Tentokrát na ně nestačil nováček z Rozsochatce, který si odvezl porážku 6:1.

Štoky deklasovaly nováčka z Rozsochatce

V čele skupiny Střed druhé ligy jsou už zase havlíčkobrodští hokejisté (v červených dresech). Tábor totiž klopýtl s Kolínem.

Bruslaři rozstříleli Medvědy a vrátili se do čela tabulky

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Havlíčkův Brod, Jihlava - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Havlíčkův Brod - „Pomáhám, protože chci", to je společné motto pro 72 hodin dobrovolných aktivit po celé ČR, které pomohou lidem, nebo přírodě v našem okolí. Již pátým rokem ji pořádá Česká rada dětí a mládeže.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení