Aktuální rozhodnutí vlády považuje za nespravedlivé a likvidační. „Jaký to má smysl rušit venkovní akce, když potom se vám do supermarketu nahrnou lidi a je to tam hlava na hlavě?“ ptá se.

I přesto, že se prodej jmelí zdá být poměrně jednoduchou a levnou záležitostí, rozhodně to tak podle jeho slov není. „Musím si pro něj zajet, natrhat, vyřídit povolení, naaranžovat, obarvit. Jen kilo bronzu mne vyjde na sedm stovek. Různé laky nepočítám,“ vyjmenovává. Klasická vánoční sezona jej tak stojí zhruba pětadvacet tisíc korun. „A když se hodně daří, tak si i něco málo vydělám,“ prozrazuje.

Online reportáž

Na vánoční trhy už měl vše připravené, zrušené akce jej tedy zaskočily. Pokud svůj stánek tento rok opravdu nikde nerozloží, co se se zbožím stane? „Co? Budu jej muset naházet do ´žochů´ a odvézt do sběrného dvoru,“ krčí rameny.

Živnost na půl plynu

Zdeněk Spilka přiznává, že nic jiného neumí. Už jako dítě jezdil s rodiči po štacích, živnost tak jde z otce na syna. „Mělo to krásnou atmosféru, těsně po revoluci, když nás ještě nic netrápilo. Doteď s manželkou Simonou jezdíme hlavně po Vysočině, milujeme to tady,“ vyznává se.

Zatím jen poprašek se může brzy změnit v souvislou sněhovou pokrývku.
Vysočinu zasypává sníh: na některých místech napadne až deset centimetrů

I přesto, že v podstatě už dva roky jede jeho živnost na půl plynu, nevzdává se. Věří, že v létě se opět naplno rozjedou kolotoče a v zimě si lidé houfně budou dávat na trzích vánoční svařák a kupovat ozdoby. „Chci ještě požádat vedení města Havlíčkův Brod, zdali by pro mne nenašli úplně malé místečko. Klidně někde v rohu náměstí. Zákazníci jsou na mě zvyklí, už mě znají. Nechtěl bych je zklamat,“ doufá a v koutku duše věří, že by se mohl stát zázrak. Dokonce je připravený postavit pro děti v centru kolotoč se zvířátky, a to zcela zdarma.

Sám však říká, že nebude předčasně házet flintu do žita. „Je to hrozná doba, šílená, ale přežiju. Musím. Dokud budu moct, budu jezdit s kolotočem nebo jmelím,“ uzavírá optimisticky Zdeněk Spilka.