Tato hodnota se liší podle podmínek banky. Někde je to 300 korun, v České Bělé stačí nyní nakoupit jen za korunu. Pokud zákazník podmínku splní, může záhy po nákupu u pokladny, nejlépe však před placením, požádat o vydání hotovosti. Zákazník peníze získá snadno, rychle, bez nutnosti hledat nejbližší bankomat a obvykle také s minimem poplatků.

„Pokud vím, tento systém u nás funguje už delší dobu, ale zřejmě nebyl nikde prezentován,“ informovala starostka Bělé Alena Kubátová. Jak dodala systém cashback využívají hlavně obyvatelé Bělé, kteří si mají platební karty, ale jezdit vybírat hotovost do města tak často nemohou.

Změny k horšímu

Systém cashback funguje v Česku zhruba od roku 2009. Ovšem od 1. července letošního roku stát upravil pravidla pro používání služby cashback v maloobchodní síti ČR. Na první pohled atraktivní změna představuje další tvrdý úder pro venkovský obchod, který dlouhodobě bojuje o přežití. Pouze za rok 2017 zaniklo 1082 malých prodejen a nová úprava situaci rozhodně nezlepší. Dosud byla pravidla pro využití cash backu vstřícná i k obchodníkům. Zákazník si mohl vybrat až 1 500 Kč při minimální útratě 300 korun. Od 1. července se však pravidla radikálně mění. Nově bude možné si vybrat na pokladně až 3 000 korun při útratě 1 Kč! Nepochybně vstřícná služba pro občany, avšak jako již tradičně bezohledná změna především vůči nezávislému trhu, to znamená venkovské maloobchodní sítě.

„Žijeme ve standardním ekonomickém prostředí, kde je každá služba logicky zpoplatněna, či nahrazena jiným vhodným profitem. Tak to dělají banky, které umístí bankomat a chtějí své poplatky za výběr či vklad hotovosti, anebo výběr zdarma, ale je zakomponován do zpoplatnění vedeného účtu. Nejsem zastáncem zpoplatnění výběru hotovosti formou cashback, ale doposud tím profitem byla povinnost nákupu zboží v hodnotě 300,- Kč. A realizovaná marže byla tím profitem pro prodejnu a pro obchodníka. Nyní je tento jediný profit zrušen. Proč?,“ ptá se na webu Money Mac bankovnictví Vladimír Stehno, předseda družstva COOP HB, které provozuje především na venkově přes dvě stovky malých prodejen.

Instituce nařídí, ale nemyslí

Opakuje se tak podle obchodníků problém, kdy instituce, připravující zásadní změnu v legislativě, nedomyslí všechny dopady. Na tuto rádoby vstřícnou aktivitu mohou logicky doplatit malé prodejny, které budou pod tlakem zákazníků, kterým odpadne problém mít u sebe dostatečnou hotovost či shánět bankomat. Jak to v reálu dopadne?

Zákazník navštíví malou prodejnu v městečku, aby si zakoupil sušenky v akci za šest korun, což ho opravňuje k výběru hotovosti ve výši 3 000,- Kč. Následně pak odjede na nákup do supermarketu, kde utratí většinu peněz. Ušetří totiž za poplatek při výběru z bankomatu, či za výběr hotovosti v bance Prodejna v malé obci s obratem pár set tisíc korun měsíčně, jak vysvětlují maloobchodníci, udělá v pondělí na začátku měsíce tržbu ve výši 9 000 korun. Přijdou čtyři zákazníci, požadující výběr hotovosti. Neposkytnout hotovost je možné ve výjimečných případech, zejména když není dostatek hotovosti. Jak to ale zákazník přijme? Je to totéž, jako kdyby banka řekla, že tu sice máme bankomat, ale omlouváme se, že nelze vybrat peníze, protože je nemáme. Pokud takovouto službu poskytuji, zákazník očekává, že bude uspokojen. Takový systém může malou prodejnu dovést až ke krachu.

Nastavit jiná pravidla

„Určitě budeme hledat cesty jak upravit nová pravidla cashbacku tak, aby byla pro tradiční maloobchod vstřícnější a snesitelnější. Soustavně uplatňovat vůči malým nezávislým obchodníkům další administrativní zátěž je neúnosné a povede to pouze k dalšímu zavírání venkovských prodejen. V konečném důsledku budou ale nejvíce poškozeni právě zákazníci,“ upozorňuje Ing. Zdeněk Juračka, předseda Asociace českého tradičního obchodu a dodává: „Naše prodejny budou sice nadále plnit své poslání s chutí a úsměvem, avšak s nedobrým pocitem, že znovu pouze doplácí na snaživost někoho jiného.“