Starostlivá matka totiž nabídla svoji dospělou dceru k pronajmutí. Svatbu může mladá Japonka zažít se ženichem z katalogu nebo prostě jenom sólo. Obchod s osamělostí se v zemi vycházejícího slunce stal výnosným byznysem. Pokud se obyvatelé jediného císařství na světě cítí komunikačně vyprahlí, mohou využít služeb profesionálního naslouchače.

Japonské restaurace začínají nabízet místa jen ke stání, aby nikdo nemusel sedět u stolu sám. Jinde vám místo souseda posadí ke stolu roztomilého plyšáka. „Kamarádku", co s vámi oslaví narozeniny, či profesionální maminku, která s vámi probere vaše starosti a ještě vám uklidí byt, si můžete objednat u speciální agentury. Pošťačky si zase za malý poplatek popovídají s japonskými seniory o počasí, zeptají se jich na zdraví nebo je pozvou na malou party na poště. Každý den přibývají v japonských městech lidé, kteří se zastaví na nárožích, kde se usazují profesionální naslouchači, jimž mohou vylít své srdce a vypovídat se jim z problémů.

Je to až k smíchu, kdyby to nebylo k pláči. Japonsko je pro obyvatele Asie a Dálného východu konzumním rájem, ale jeho obyvatelé stárnou, dětí se rodí stále méně. Mladí Japonci se nechtějí ženit ani vdávat, téměř dvě procenta nezaměstnaných japonských singlů ve věku od 20 do 59 let žije v absolutní izolaci od společnosti. Vázne komunikace na pracovišti, v rodinách, ve školách. I my vymíráme a mluvíme spolu stále méně. V roce 2100 bude prý už jen 5 milionů Čechů, tvrdí primář porodnice v Jihlavě Aleš Roztočil. Čeká nás v budoucnu něco podobného? Jsou peníze či kariéra opravdu to hlavní? Lze měřit hodnotu člověka jen peněženkou a titulem, přestože se nám to někdo neustále snaží vnutit? Může živého člověka nahradit virtuální přítel na facebooku?

stepanka.saadouni@denik.cz