Impozantní budova Staré radnice patří k nejcenějším brodským památkám. V letošním roce vrcholí pětiletá rekonstrukce celého objektu, která si vyžádala 60 milionů korun. Náklady převážně hradilo město. Na opravy se podařilo získat třímilionovou dotaci z rezervního fondu Ministerstva kultury a další dva a půl milionu z Programu regenerace městských památkových zón Ministerstva kultury.

Zrekonstruované prostory si teď s komentářem místostarosty města Libora Honzárka mohla prohlédnout i široká veřejnost. Zájmu se těšil především objev fragmentu původní fasády radnice, na kterou památkáři narazili, když při opravě fasády sundali městský znak. "Na cenném zbytku historické omítky je vyobrazení části velkého zlatého slunce v modrém poli, které bylo umístěno uprostřed ciferníku, také namalovaného na renesanční omítce," prozradil zvědavcům Libor Honzárek a poskytl jim i nákres, který zobrazuje slunce, jak mohlo vypadat původně. Naivistické slunce s obličejem a širokým úsměvem, které zdánlivě do renesance nepatří. Podobné malby se ale přitom v tomto období na stavbách, zejména radnicích, velmi často používaly. "Slunce bylo symbolem nebes, ale ne jenom z náboženského pohledu, ale i z toho světského," doplnil brodský místostarosta.

V příštím týdnu na renesanční malbě budou probíhat restaurátorské práce a po dokončení fasády radnice si ji budou moci prohlédnout i zdejší obyvatelé.

"Bavili jsme se, co s tím nálezem dál. Jedná se o opravodové unikum, protože v Brodě se moc renesančních fasád nedochovalo a takové hodnoty by se měly předávat dál. Nakonec jsme se dohodli, že se malba naimpregnuje, perfektně ošetří, překryje se lehkým štukovým nátěrem a naprosto věrná kopie toho slunce se použije na tenkou vrstvu znova," vysvětlil Libor Honzárek. Renesanční slunce si lidé budou moci prohlédnout až skončí práce na opravě fasády, na konci září nebo začátku října.