Program běží zhruba do podzimu. „Zdravotníci už vytipovali několik pacientů kteří dlouhodobě kouří. Nádor plic je nejčastější typ nádorového onemocnění plic. Může být částečně geneticky podmíněn, ale hlavní příčinou vzniku jsou vnější faktory, zejména právě kouření,“ zdůraznila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Hodně lidí má bezpříznakový průběh onemocnění a dostaví se k lékaři pozdě, v době kdy nelze již nádor operovat. „Já se občas zadýchávám nejen do schodů, ale i na rovině. Kouřit jsem přestal v životě už mockrát, ale nejde to dlouho. Takže mám z rakoviny strach,“ posteskl si pan Jiří. Podle mluvčí nemocnice je včasná zachycení nemoci zásadní. Program plicní ambulance je určený lidem ve věku 55 až 74 let. Současní nebo bývalí kuřáci. U současných kuřáků rozhoduje ochota přestat kouřit a ochota být zařazen do programu časného záchytu karcinomu plic.

Kdo se bude chtít nežádoucích zvířat zbavit může je odnést třeba do záchranné stanice Pavlov.
Chovatelé exotických zvířat je musí registrovat, některá škodí i na Vysočině

Podmínky vstupu do programu jsou doporučení od praktického lékaře. Dále podepsaný souhlas se zpracováním osobních údajů a řádně vyplněný dotazník vydaný na plicní ambulanci. Pacient který do plicní ambulance zavolá se podrobí vyšetření a rentgenu plic. „Následně ho lékaři pozvou ke zhodnocení výsledků a vyšetření pneumologem, což je odborník na vyšetření plic,“ upřesnila Černo.