Investor, město Havlíčkův Brod, proto již nyní mluví o překvapeních, která mohou stavební dělníky zaskočit během bourání staré ledové plochy. To je totiž jeden z hlavních cílů rekonstrukce.

Ledová plocha stadionu v Kotlině má maximální povolené rozměry šedesát krát třicet metrů. Po rekonstrukci se zmenší na rozměry kanadsko-americké NHL na něž se postupně přechází i v Evropě. Proměna čeká nejen ledovou plochu, ale také systém chlazení, izolaci je třeba doplnit.

Zimní stadion Kotlina.
Zimní stadion v Brodě čekají změny. Nové chlazení a menší ledová plocha

Hlavním cílem prací je dosáhnout co největší úspory energií. Tím, že dojde ke zmenšení ledové plochy, po rekonstrukci bude o čtyři metry užší, dojde na stadionu k úsporám energií minimálně ve výši dvacet procent.

Staré ledové podloží musejí dělníci vykopat a položit znova. A tady může podle místostarostky Marie Rothbauerové vzniknout problém. „Ledovou plochu v Kotlině tvoří speciální desky v několika vrstvách, včetně podkladu, které musíme odstranit a položit nové. A je možné, že se během stavebních prací dočkáme překvapení,“ konstatovala místostarostka.

Rekonstrukce zimního stadionu Kotlina

  • Začátek a konec prací: 1. dubna 2024 do 30. září 2024
  • Cena: 37 milionů korun s dotací
  • V plánu je výměna a zmenšení ledové plochy, chladicí technologie a rovněž i nové podlahy a mantinely
  • Po dobu rekonstrukce bude stadion uzavřený

Havlíčkův Brod má jednu pozoruhodnost, pod stadionem teče potok, voda se vlévá do rybníka v parku Budoucnost a končí až v řece Sázavě. „Voda z něho může začít během odstraňování nejspodnější desky prosakovat trhlinami do stavby,“ upozornila Rothbauerová. To budou muset nové stavební technologie za desítky milionů zvládnout.

Zimní stadion.
Havlíčkův Brod chce vyrábět solární energii i pro zimní stadion

Problém má dvě strany. Je otázka, jak se naopak stavební práce mohou podepsat na samotném potoku, jeho průtoku i kvalitě vody, a co případné kontaminace stavebním materiálem. To je téma pro ekology.

Luděk Čech je vedoucí Oddělení sledování stavu biodiverzity, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Vysočina. „Vzhledem k tomu, že se jedná o investiční akci města, předpokládám, že stavbu úředníci konzultovali s příslušným odborem životního prostředí. Ten jistě bude postup prací sledovat a případné komplikace na potoce řešit, protože ponese i jistou odpovědnost,“ řekl ekolog Deníku.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Upravený zimní stadion chce město otevřít posledního září před hokejovou sezonou. Na rekonstrukci získalo město dotaci od Kraje Vysočina. Stadion nebude mít jen novou ledovou plochu a systém chlazení, ale třeba i nové podlahy a mantinely. Místo starých dřevěných nové, moderní z pružného materiálu. Výroba samotného nového ledu potrvá asi čtrnáct dní.

Podle Davida Kozlíka mladšího, manažera hokejového A-týmu BK Havlíčkův Brod, užší hřiště zrychlí hru. Vedení města projekt s hokejisty konzultovalo a ti rekonstrukci podporují. Ovšem po dobu stavebních prací si budou muset najít pro tréninky jiný stadion.

Starý bazén v Havlíčkově Brodě je na rozsypání, do pěti let ho má nahradit moderní bazén v areálu letního koupaliště.
Nový krytý bazén v Brodě vznikne v areálu letního koupaliště, podívejte se

Zimní stadion je vytížený na maximum. Trénují tam hokejisté, hrají se turnaje, bruslí tam veřejnost, dospělí i děti. Na ledu je pořád plno. „Zimní stadion v Brodě je jeden z nejlepších, které jsme vyzkoušeli,“ říká jeden z častých návštěvníků Luboš Zelenka, který tam jezdí se synem. Na novou podobu Kotliny se návštěvníci už těší. Celý stadion ale bude od dubna do konce září kompletně zavřený.