Podle místostarosty Havlíčkova Brodu Vladimíra Slávky je střecha školy jen asi dvanáct let stará. Tmavošedé střešní šablony ale poškodilo teplo a slunce. „Šablony se ohnuly. Takovým způsobem, že oprava stačit nebude, navíc ji vítr může poškodit,“ konstatoval Slávka. Takže škola bude potřebovat zřejmě střechu novou. „Škola je v historické části města. Nová střecha není levná. Předpokládáme, že vyjde tak na pět až sedm milionů korun,“ upřesnil místostarosta. Jenže tolik peněz město Havlíčkův Brod už nezíská z dotací.

Ředitelka školy Milena Honsová ale nemá obavy, že by škola kvůli špatné střeše o nové třídy přišla. „O problémech víme, mluvili jsme o tom na pravidelném kontrolním dnu. Investor, tedy město Havlíčkův Brod, hledá cestu, jak problém vyřešit. Termín otevření nových učeben, rok 2025, je ale s ohledem na dotace pro město závazný,“ řekla Deníku ředitelka.

Starou půdu ve škole V Sadech dělníci promění v nové učebny, škola se dočká i potřebného výtahu.
Škola V Sadech v Brodě se po letech dočká nových učeben i výtahu

Půdní vestavbu ve škole si rodiče žáků přáli už na veřejném fóru, které pořádalo město Havlíčkův Brod před třemi lety. Prioritou byly nové učebny a výtah, který škole citelně chybí. Ve škole V Sadech jsou totiž samé schody, to komplikuje přístup hendikepovaným žákům.

Přestavba neznamená, že se ve škole zvýší počet žáků. „Kapacita školy je naplněná. Do Sadů chodí 730 žáků. Nechceme vyšší kapacitu, jen důstojnější prostory pro vzdělání. Jsme škola, kam chodí i cizinci. Nově nám přibylo necelých pět desítek dětí z Ukrajiny, k tomu je tady padesát dalších cizinců. Prostory už nestačí,“ vysvětlila ředitelka školy.