Počet lidí, kteří ráno jezdí s dětmi do školy autem, je zkrátka pořád víc, konstatuje přibyslavský starosta. „Jde o to, co si máme představit pod termínem ucpané parkoviště? Myslím, že k určitým problémům zde dochází jen v ranních hodinách, v odpoledních se zde určitě nevyskytují. Celý problém je podle mne totiž vytvořen tím, že se každý pokouší a chce zastavit přímo před vstupem do školy, kde je zhruba 15 parkovacích míst,“ říká starosta Martin Kamarád (ODS) a dodává: „Jen o zhruba 35 až 120 metrů dál před koupalištěm jsou parkovací místa volná. Celá ulice má 45 parkovacích míst, což je myslím dostatečné, uvážíme-li, že skutečně stát zde v tuto dobu potřebují tak pět minut rodiče prvňáčků a rodiče dětí s hendikepem.“

Problém je podle starosty samozřejmě v tom, že se do školy snaží dostat v průběhu 20 minut počet asi 520 dětí a počet těch, kteří jezdí autem, se navyšuje. Zajet do ulice České určitě není podle starosty Kamaráda problém, protože je ulicí jednosměrnou. „Pravdou ale je, že tato ulice v zimě dělí ty, jež zde zastavují, na řidiče a vlastníky řidičského průkazu. Neboť ti druzí se neumějí správně rozjíždět na sněhu do kopce. Pak může docházet k problémům s průjezdností, i když je ulice posypána drtí,“ vysvětluje starosta.

To, že lidé často využívají auta pro cestu do školy, starosta nijak nehodnotí. „Protože neznám jejich pohnutky. Jde o zdraví dětí? O nutnost někam pokračovat v cestě a podobně? Každý sám by si měl ale vyhodnotit, zda musí zajíždět ke škole z ulice České a parkovat přímo u školy, nebo jestli dětem zastaví před halou, bazénem, nebo naopak před poštou, na náměstí či v ulici Tržiště,“ vysvětluje starosta. Ze všech těchto míst je docházková vzdálenost do školy asi do 150 m a lze se z nich dostat do školy bez toho, že by děti museli jít přes silnici.

„Obecně je pravdou, že automobilové dopravy přibývá i v našem městě a parkovací kapacity jsou leckdy využívány na hraně svých možností,“ dodává starosta.

Pravidelně ucpané jsou totiž silnice většiny měst v okrese. „V Havlíčkově Brodě je silnice z centra na Žižkov ucpaná dopoledne i odpoledne, sotva se tam dá projet. A to znám konkrétní lidi, co bydlí na Žižkově a jezdí ráno do práce do centra Brodu autem. Kdyby šli pěšky, udělali by líp. Budou tam dřív, než autem a ještě udělají něco pro zdraví,“ konstatoval profesionální řidič Josef Kubát z Havlíčkova Brodu