K akci se přidali například pracovníci třebíčského K-centra Noe, které pracuje s drogově závislými. Podle koordinátora centra Iva Vítka měl ovšem jejich protest spíše symbolickou podobu. „Podpoříme jej mírným způsobem, nebudeme vykřikovat žádná hesla. Spíše se k němu připojíme přes sociální sítě, například zveřejněním fotografií našich pracovníků před centrem,“ přiblížil koordinátor zařízení, které spadá pod třebíčskou charitu.

Ve Žďáře nad Sázavou se rozhodla protestovat Adiktologická ambulance Kolping. „K této akci přistupujeme po dlouhém váhání a s vědomím, že nyní už jde o vážné ohrožení protidrogové politiky a hrozí návrat do pravěku,“ sdělil odborný ředitel organizace Josef Soukal. Protest rezonoval také v Terapeutické komunitě Sejřek v Sejřku i na dalších místech kraje, kde poskytují služby pro osoby ohrožené závislostí.

V poledne se na čtvrt hodiny zastavil provoz například i v brněnském Terapeutickém centru v Bratislavské ulici. Šest zaměstnanců, kteří tam pečují především o drogově závislé a jejich rodiny, vyšli ven před budovu a pořídili si fotografii svého týmu. „Reagujeme na masivní odchod specialistů z protidrogového úřadu a jeho nekompetentní vedení, které se postupnými kroky snaží rozbít Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti,“ sdělila předsedkyně Rady Asociace nestátních organizací Helena Rampachová.

Hlavním iniciátorem protestní akce byl ředitel Asociace nestátních organizací Matěj Hollan. „Nelíbí se nám postupná destrukce české protidrogové politiky, za kterou stojí současná Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralové. Přejeme si změnu na jejím postu. Chceme do čela odborníka a to ona není. Navíc nepodporuje rozvoj ani financování tohoto odvětví,“ uvedl Hollan.

Špatné řízení protidrogového úřadu znamená podle něj především hrozbu pro obyvatele. „Je to nebezpečné, protože to může vést ke zvýšení kriminality či různých závislostí, “ varoval.