Zemědělci provoz na silnici omezí, protože chtějí upozornit na problémy spojené s komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie. Podrobnosti přiblížila Eva Kincová ze Zemědělského svazu České republiky. „Zemědělci na Vysočině se ve čtvrtek připojí k protestům formou protestních jízd zemědělské techniky. Jejich cílem není blokace silnic, ale pravděpodobně na nich dojde ke zpomalení dopravy,“ uvedla. Na Havlíčkobrodsku vyjede padesát vozidel a protestující obsadí jednu trasu.

Protesty zemědělců 22. února na Vysočině

Havlíčkobrodsko

Jihlavsko

Pelhřimovsko

Třebíčsko

Žďársko

Na protest bude dohlížet také policie. Mluvčí Dana Čírtková informovala, že policisté budou při porušení předpisů nekompromisní a budou za to ukládat nejvyšší možné sankce. „Budeme dohlížet zejména na to, zdali řidiči vozidel, kteří se do jízdy zapojí, dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Policisty bude také zajímat, zda k jízdě použili vozidlo, které je v řádném technickém stavu. Budou také namátkově kontrolovat, jestli řidiči neusedli za volant pod vlivem alkoholu,“ sdělila Čírtková.

Okres Havlíčkův Brod

  • Cca 50 vozidel.
  • Trasa: Havlíčkův Brod kruhový objezd u Alberta (směr na Ždírec nad Doubravou, 34) - po obchvatu k "Selské jizbě" (směr Jihlava, 38) a zpět - technika se bude sjíždět ze všech směrů na HB
  • Traktory se budou sjíždět z okolních obcí, předpoklad: od České Bělé do HB, od Habrů do směr HB, od Okrouhlice - směr HB ze směru Svatý Kříž na kruhový objezd před HB ze směru Jihlava ("Selská jizba")

Kromě Čechů se akci zúčastní i zemědělci ze Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy nebo Lotyšska. Prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal nevyloučil, že protestní akce zemědělců přerostou na některých místech v dočasné blokády hranic. „Protesty sílí po celé Evropě a připojují se k nim i zemědělci v Česku. Nechceme znepříjemnit život lidem, ale upozornit politiky na problémy farmářů. Ti se potýkají s nízkými výkupní cenami komodit a zároveň vysokými náklady, které ještě rostou kvůli řadě populistických rozhodnutí. Proto jsme vyzvali všechny zemědělce, aby se sjednotili a řešili problémy společně bez ohledu na velikost či výrobní zaměření,“ řekl Doležal.