„Nebudeme protestovat, my s vládou jednáme,“ zdůvodnil Deníku předseda Asociace soukromých zemědělců z Havlíčkobrodska, Ondřej Dejmal. Jak upřesnil, výrazné rebelie zatím nechystají. Nechtějí totiž narušit vývoj jednání. Důvod ke stížnostem ale podle svých slov mají.

„Nesouhlasíme s politikou vlády vůči zemědělcům, avšak jednáme. Důvodů k nespokojenosti je celá řada. Například i zvýšení daně z nemovitostí, která zemědělcům stoupla o osmdesát procent. Přitom nám klesly zisky a řada nemovitostí, kde zemědělci podnikají je navíc v nájemním vztahu,“ řekl předseda Dejmal.

V některých čtvrtích Havlíčkova Brodu a místních částech se světlo lamp v noci na několik hodin z úsporných důvodů vypíná.
Tma v Havlíčkově Brodě rok poté: nespokojení jsou spíš ve městě, radnice ušetří

Další věc, jenž podle něj zemědělcům vadí, jsou dovozy ze zahraničí. „Chápeme, že jsme součástí unie, kde panuje jistý globální systém. Vadí nám ale, že některé potraviny a suroviny které se k nám vozí jsou pěstovány či vyráběny za úplně jiných podmínek, než jaké požaduje Evropská Unie od nás,“ vysvětlil.

Nad názory, že zemědělci nemají důvod protestovat, když čerpají státní dotace, se předseda Dejmal jen pousmál.

„Dotační politika panuje v celé unii. Přes zemědělce se dotace často jen přelívají. Část z nich skončí už u úředníků, kteří dotace rozdělují. Pokud někomu vadí zemědělské dotace, měl by si uvědomit, že bez dotací by byly zemědělské produkty, jako je maso, mléko a podobně, daleko dražší,“ zdůraznil.

Zdroj: Deník