Václav Kuttelwascher je předseda osadního výboru. „Protihlukovou stěnu u nás chceme už sedm let. Žádali jsme o ni v době, kdy doprava ještě nebyla tak hustá. Nedopadlo to. Teď je situace daleko horší. Jestli se u nás začne letos stavět, je to výborná zpráva,“ řekl Deníku Kuttelwascher.

Jaroslav Netolický je v Květnově starosta dobrovolných hasičů. „Chceme, aby u nás protihluková stěna byla. Obrátili jsme se na havlíčkobrodskou radnici, byli u nás i hygienici, ale nakonec jsme neuspěli. Jeden místní podnikatel byl proti,“ připomněl Deníku Jaroslav Netolický. Jak dodal, rámus ze silnice trápí obyvatele Květnova už dlouho, ale s otevřením jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu je to s hustotou provozu prý ještě horší. „Myslím, že dopravní zátěž kvůli obchvatu u nás stoupla. Bydlím na návsi, ale stejně ten hluk ze silnice slyším. Ti, co bydlí blíž, na tom jsou ještě hůř,“ konstatoval Jaroslav Netolický.

Labuť s háčkem v zobáku na řece Sázavě v Havlíčkově Brodě.
Labuť smolařka s háčkem v zobáku lidi z Brodu trápí. Záchrana se zatím nedaří

Dnes už proti stavbě stěny s ohledem na hustou dopravu nikdo protestovat nebude. To si myslí podnikatelka Olga Olinjek ze známé restaurace U Kulaka v Květnově. Budova přímo sousedí s rušnou silnicí a je na ní skoro přilepená. „Já budu jen ráda, že se tady začne protihluková stěna stavět. Potěší to nejen nás, ale i naše hosty,“ dodala Olga Olinjek.

Předseda osadního výboru v Květnově Kuttelwascher má přání společně s protihlukovou stěnou vyměnit i autobusovou čekárnu na výjezdu z osady. „Čekárna je stará, plechová, zanedbaná. Už nevyhovuje. Navíc, když se v ní cestující schovají před deštěm, nevidí na silnici jestli jede autobus,“ vysvětlil Václav Kuttelwascher.

Rekonstrukce ulice Dobrovského v Havlíčkově Brodě změnila trasy některých městských autobusů.
Cestující v Brodě jsou zmateni. Městská doprava jezdí kvůli uzavírce jinak

Obyvatelé Květnova také připomněli, že silnice první třídy kolem osady je nejen hlučná, ale i nebezpečná. Když vystupují z autobusu od Havlíčkova Brodu u bývalého obchodu, musí silnici do Květnova přejít, a to je stále častěji hazard se životem.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje výstavbu protihlukové stěny u Květnova v druhém pololetí tohoto roku. „Odhadované náklady jsou 27,5 milionu korun bez daně. Konečná cena se bude odvíjet od výsledků veřejné soutěže, tu jsme ovšem ještě nezahájili,“ informoval Deník mluvčí ŘSD pro Kraj Vysočina Jiří Veselý.