Ve středu byla slavnostně odhalena replika erbu rodu Salm-Reifferscheidtů, která zdobí průčelí západního empírového křídla. Mimo jiné byla také dokončena rekonstrukce této fasády.

„Oprava empírového křídla proběhla na základě dobových fotografií. Původní erb bohužel zmizel a dosud se nám ho nepodařilo nikde nalézt. Replika erbu je vytvořena na základě litinového odlitku autentického erbu, který se před časem našel v bývalé hospodářské budově v zámeckém areálu," uvedla majitelka zámku Helena Degerme. Ta podotkla, že erb má rozměry 160 krát 200 centimetrů a je vyroben z imitace pískovce. „Na obnovu fasády přispěl Kraj Vysočina a světelská radnice. Zbytek nákladů jsme uhradili ze svého," konstatovala Degerme.

Slavnostnímu odhalení přihlížely desítky lidí. „Nynější podoba západního křídla odpovídá původnímu vzhledu z poloviny 19. století. Oprava dokonale napravila dosavadní nevzhledný stav, kdy proběhly i restaurátorské průzkumy a stavebníci museli odstranit centimetr po centimetru původní akrylový nátěr," řekla Jana Ryndová z památkového oddělení světelského městského úřadu.

Rekonstrukci zámku má již od počátku na starosti stavební firma Stavba – final. Podle jednatele firmy Slavomíra Slabíka se s rekonstrukcí empírového křídla začalo v polovině března. „Takto velkou fasádu jsme rekonstruovali vůbec poprvé. V současné chvíli je na zámku opraveno okolo 35 procent fasády, tedy větší část zbývá ještě opravit," vysvětlil Slabík. Ten dodal, že naopak interiéry jsou z větší poloviny již opravené. „Odhadem si myslím, že zámek by kompletně v původním stavu mohl být do sedmi let," nechal se slyšet Slabík.
Podle Degerme je v příštím roce naplánovaná oprava východní barokní fasády. „Ta bude mnohem náročnější, jelikož jsou zde umístěny další erby či sochy, které jsou v dezolátním stavu," uvedla Degerme s tím, že pokračovat bude také obnova interiérů.

Historie světelského zámku sahá až do středověku, kdy Štěpán ze Šternberka nechal roku 1393 vystavět na levém břehu řeky Sázavy gotickou tvrz chráněnou příkopy. V roce 1821 přešel zámek do majetku rodu Salm-Reifferscheidtů. Ti si v roce 1869 přizvali k přestavbě svého sídla vídeňského architekta Svatoše, jehož úkolem bylo upravit zámek s ohledem na původní umělecké slohy. Přestavbou tehdy zámek získal svou dnešní podobu.

Na počátku 20. století se na zámku usídlila Pozemková banka. Během války v něm sídlila německá posádka. Od roku 1949 v budově až do roku 2011 působila střední zemědělská škola. Hlavním cílem současných majitelů, kteří zámek převzali v roce 2013, se stala záchrana kulturní památky a její zpřístupnění veřejnosti. V současné době si návštěvníci mohou vybrat už ze čtyř prohlídkových okruhů.