Vernisáží bude výstava otevřena v havlíčkobrodské Galerii výtvarného umění v pátek od 17 hodin. K výstavě promluví Natascha Grilj, ředitelka Rakouského kulturního fóra v Praze. Výstava potrvá do 1. února 2015.

Ve stejný den a stejný čas bude otevřena i další výstava v galerii. Přijďte si užít nostalgii starých časů při pohledu na expozici nazvanou Plakát doby secese a art deca. Zváni jsou všichni milovníci výtvarného umění a starých reklamních poutačů.

Vládl ornament

„Tato výstava v adventním čase pohladí na duši a přenese nás do doby, kdy dámy nosily bohaté klobouky, páni cylindr a frak a kdy u nastupujících technických novinek byla důležitá funkčnost, ale nejméně také dekorativnost a krása. Tehdy světu vládl ornament a jako nositel reklamy všeho druhu byla dokonalá a krásná žena," zve kurátorka výstavy Daniela Růžičková.

Doplnila, že výstava představí na pět desítek rozměrných plakátů z období let 1895 – 1915 pocházejících ze soukromé sbírky budované již téměř dvacet let. Obsahuje plakáty z různých částí Evropy, největší zastoupení zde mají plakáty francouzské, německé a rakouské provenience, od takových umělců, jako jsou například Jules Chéret či Henri Meunier či Jean de Paleologue.

„Reklamují, nejčastěji právě prostřednictvím žen, nejrůznější druhy zboží i zážitků, např. cyklistiku, módu, obchodní domy, předměty denní potřeby, potraviny nebo tiskoviny. Pro dokonalý zážitek doby kolem roku 1900 je výstava doplněna o trojrozměrné exponáty muzejní povahy," dodala Růžičková.