Hodlá tak zužitkovat poznatky, které o dvou detekovaných chodbách přinesl loňský geologický průzkum. Chodby by měly spojovat kostel sv. Václava s farou na náměstí Trčků z Lípy a také s areálem světelského zámku.

„Zastupitelstvo města na tyto účely již vyčlenilo v rozpočtu sto tisíc korun. Využity budou především na další, a to především kamerové sondáže, popřípadě i na související terénní práce," potvrdil starosta města Jan Tourek.

Radnice oslovila vysokoškoláky

Není bez zajímavosti, že město právě v souvislosti s průzkumem nových chodeb, jedná v současné době i s vysokoškoláky. „Učinili jsme jim nabídku, zda by se tohoto výzkumu nechtěli ujmout a využít ho třeba jako vhodné téma pro své diplomové nebo doktorandské práce," podotkl Tourek.

Existenci nových podzemních chodeb avizoval výzkumný tým geologa Pavla Nikla. „Ten v červenci loňského roku provedl za pomoci georadaru celou řadu měření na několika místech náměstí, dále v okolí kostela a fary. Závěrečnou zprávu již máme k dispozici," pokračoval Tourek a připomněl, že průzkumu se tehdy zúčastnil i vyhlášený proutkař František Hanuš.

„Jeho poznatky se přesně shodují s těmi našimi," konstatoval po skončení měření Nikl.

Pro pokračování v pátrání po dalších středověkých chodbách ve Světlé nad Sázavou se jednoznačně vyslovil také Karel Coufal z místního vlastivědného spolku.

Právě on stál v roce 2000, a to společně s dalšími členy spolku, u objevu necelých pěti set metrů metrů podzemních chodeb pod náměstím, které jsou dnes zpřístupněny veřejnosti.