Děti z prvního ročníku základní školy V Sadech s učitelkou Danielou Mezerovou v tom mají jasno. „Když nebudeme číst, nebudeme nic umět a budeme hloupí," odpověděli jednohlasně malí školáci, kterým spisovatelka přečetla úryvky z několika svých knížek, na otázku, proč je čtení pro nás tak důležité.

Děti oznámkují rodiče

„Číst dětem nahlas aspoň dvacet minut denně by se rozhodně mělo. Zlepšuje to jejich fantazii, prohlubuje slovní zásobu. Je znát, které děti doma čtou a které ne," tvrdí spisovatelka, autorka pohádkových knížek pro edici První čtení. 

Jak přiznává, společně s dnes už dospělou dcerou si předčítají nahlas ještě dnes. „V dětství mi četla sestra knížky o Neználkovi a mně se moc líbilo, když při čtení měnila hlasy. Proto, když nahlas předčítám dětem na besedách, snažím se o totéž, aby je čtení zaujalo,"  prozrazuje spisovatelka, která jezdí do Brodu pravidelně už čtyři roky a je autorkou dětského leporela s tematikou havlíčkobrodských pověstí.

Při besedě se spisovatelkou  dostali školáci Čtenářský deníček, kam zapíší společně všechny tituly knížek, které si s rodiči doma přečtou. Svoje zážitky mohou vyjádřit i obrázkem. Na konci roku čeká nejlepší „čtecí rodinu" v havlíčkobrodské knihovně odměna.

Projekt Celé Česko čte dětem, do kterého se zapojily školy, knihovny i další kulturní organizace,  je celostátní kampaní na podporu čtení a čtenářství. Smyslem celé akce je upozornit na důležitost četby, budovat u dětí kladný vztah ke knihám a rozvíjet tím psychický, myšlenkový a morální postoj dětí.

Klub dětských knihoven SKIP přišel s nápadem, jak celé této „metodě" a snaze rodičů napomoci, a to projektem Škola naruby. Prostřednictvím knihoven jsou dětem do škol dodány Čtenářské deníčky pro děti a rodiče, do kterých rodiče zapisují, co, kdy a jak dlouho svým dětem četli a děti pak četbu svých rodičů mohou v deníčku obrázkem či textem ohodnotit.

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě se do tohoto projektu zapojila poprvé v roce 2009. Předčítání bude probíhat od začátku října 2012 do konce května 2013.