„Jedná se o první významný projekt realizovaný MAS (Místní akční skupina) Podhůří Železných hor v oblasti rozvoje cestovního ruchu. Vytvoření geocyklotrasy poslouží významně k prezentaci našeho kraje. V rámci uskutečnění projektu jsme spolupracovali s Geoparkem Železné hory, Ekoklubem Gymnázia Chotěboř, Informačním centrem Chotěboř, Správou Chráněné krajinné oblasti Železné hory, spolkem Benediktus i jednotlivými občany. Díky nim a také díky finanční podpoře Kraje Vysočina, obce Rušinov, města Chotěboř, městyse Libice nad Doubravou se nám a našim partnerům podařilo realizovat první hmatatelné výstupy,“ informovala za autory projektu Mgr. Jaromíra Valehrachová, Ph.D. manažerka MAS.

Geocyklotrasa s názvem Za vodou a geologií do Železných Hor se otevřela v neděli 28. května v 9 hodin ráno na ploše bývalého Obecního rybníka za základní školou Buttulova v Chotěboři. Zúčastnit se první jízdy mohli dospělí, ale i děti. Jak upozornila cyklisty před vjezdem na trasu Jaromíra Valehrachová, účastníci by je měli vzít v potaz převýšení mezi podhůřím a vrcholovými partiemi Železných Hor. „Pro méně zdatné cyklisty bude výhodnější trasu zahájit například ve Slavíkově, Barovicích nebo na Chloumku. Připojit na trasu se každý může dle vlastního uvážení“ podotkla Valehrachová.

Jako první si přijely novou geocyklotrasu v neděli dopoledne vyzkoušet Zuzana Kolářová z Rušinova a Hana Langerová z Malče. „O geotrase jsme se dozvěděly od kamarádů, a z místního zpravodaje. Jsme obě aktivní cyklistky. Jezdíme na kole jak po chotěbořském regionu, tak i po republice. Nejraději máme Šumavu. Od nové trasy očekáváme, že uvidíme zajímavá místa, která neznáme,“ prozradily obě cyklistky, které se jízdě na kole věnují intenzivně už deset let.

Polský soubor Bystrzacy zaujal originálními barevnými vyšívanými kroji v ceně tisícovek zlotých.
Světlá patřila celé dva dny folkloru a pestrým krojům

Tvůrci geocyklotrasy se zhruba před dvěma lety nechali inspirovat informací Daniela Smutka z Chrudimska, který je upozornil na jednu českou raritu, a to jsou geocyklostezky. Jedna s názvem Magma, neboli Malebný geologický maglajz vede z Hlinska do Chrudimi a má délku šestapadesát kilometrů.

Hlavním tématem chotěbořské geocyklostezky je voda, vodní zdroje a hydrogeologie. Jejím cílem je návštěvníky vést krásnou krajinou po zajímavých místech a přitom maximálně využít již stávající infrastruktury. Naučných tabulí, odpočívadel, občerstvovacích zastávek.

Úseky geocyklotrasy mají podle Valehrachové v součtu kolem sedmdesáti kilometrů. Vybudování tří nových zastávek na trase stálo celkem 160 tisíc korun. „Z čehož padesát procent, to znamená 80 tisíc korun, bylo získáno díky dotaci Kraje Vysočina v rámci programu Cyklodoprava a cykloturistika 2016. Zbývajících padesát procent uhradily obec Rušinov, městys Libice nad Doubravou a město Chotěboř. Studenti gymnázia vytvořili originální uvítací panel pro návštěvníky našeho města, a rovněž novou informační brožuru a interaktivní mapu geocyklotrasy. Studenti dostali od Nadace O2 v rámci programu SmartUp 13 tisíc korun a od města Chotěboř pět tisíc korun," upřesnila Valehrachová.

Návštěvníci Chotěboře nemohou novou geocyklotrasu a další pamětihodnosti Železných Hor rozhodně minout. V rámci programu SmartUp Nadace O2 studenti chotěbořského gymnázia totiž dali novou tvář plakátovacímu stojanu před budovou Českých drah. „Vznikl tak originální uvítací panel pro návštěvníky našeho města. Studenti vytvořili rovněž novou informační brožuru a interaktivní mapu geocyklotrasy, která bude k dispozici na našich webových stránkách i stránkách našich partnerů,“ doplnila Valehrachová. Dalším počinem chotěbořských studentů podpořený Nadací 02, který původně vznikl bez souvislosti s projektem geocyklotrasy, ale ve výsledku ho výborně doplňuje, je stavba Podoubravského depa, zastávky v obci Lhůta. „Tady se studentkám podařilo do projektu vtáhnout doslova celou obec a je to znát," pochvalovala si Valehrachová.

Téměř desítku z 26ti panenenk šily děti z dětského domova v Humpolci pod vedením Ireny Apeltové (vpravo).
Společnost ACO podpořila kampaň na očkování dětí v rozvojových zemích

Geopark Železné hory se zase chopil projektu tematické herní sestavy Krystaly v obci Rušinov a naše MAS realizace startovacího bodu geocyklotrasy na Obecním rybníku a tematického zastavení v obci Chloumek, místní části Libice nad Doubravou,“ doplnila Valehrachová. Podle jejího názoru za relativně malé finanční prostředky byly vytvořeny zajímavé a originální prvky, které poslouží významně k prezentaci regionu Železných Hor v oblasti turistiky.

Kromě prohlídky nové geocyklotrasy čekala v neděli na účastníky výletu překvapení v obci Modletín které bylo malou připomínkou loňské velmi úspěšné akce nazvané Středověká kratochvíle aneb putování po stopách Karla IV. O vytvoření historické atmosféry se podobně jako loni postaralo divadélko DIK. Došlo i na losování o zajímavé ceny. „Kdo nejezdí na kole, nemusí zoufat, nové trasy jsou vhodné i pro pěší turistiku,“ konstatovala Valehrachová.