Hodinu a pětadvacet minut před půlnocí totiž přivedli na svět jedno zdravé dítě a v pátek 1. ledna, přesně ve čtyři hodiny a jednatřicet minut, další. Tentokrát šlo ale o první miminko, které se v Novém roce v Havlíčkově Brodě narodilo.

Na Šimona Gregora, který se narodil s porodní hmotností 3 410 gramů se ve Vanůvku u Telče již všichni moc těší.

„Hlavně pak jeho sourozenci Jáchym a Julie," řekla šťastná maminka. Ta dodala, že otec dítěte byl u porodu s ní. „Volba porodnice v Havlíčkově Brodě byla jasná už dlouho dopředu. Narodily se nám tady obě dvě starší děti a aby toho nebylo málo, narodil se tady i můj muž, jehož rodina pochází z Chotěboře," pokračovala maminka a pochvalovala si nejen prostředí, ale i vynikající přístup lékařů i sester.

1 409 porodů

V porodnici havlíčkobrodské nemocnice se v průběhu právě uplynulého roku uskutečnilo 1 409 porodů, při nichž přišlo na svět 1 427 dětí.

„Nejvíce porodů jsme zaznamenali v srpnu, kdy se narodilo 136 dětí. Vydatný však byl i poslední měsíc roku se 131 dětmi," usmála se mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

„Letos se u nás narodilo více dívek, celkem 734. Dítětem s nejvyšší porodní váhou byla malá Kateřina s 5 240 gramy. Naopak nejmenší miminko pak vážilo pouhých 900 gramů. A jaká byla nejoblíbenější jména roku 2015? Rodiče nejčastěji dávali svým dětem jména Jakub, Jan, Ondřej, Filip a Matyáš, u dívek pak Eliška, Sofie nebo Sophie, Tereza, Anna a Karolína," pokračovala Černo.

Nejčastěji v havlíčkobrodské porodnici rodily ženy z okresu Havlíčkův Brod, vyhledávaly ji ale i rodičky z okolních okresů. Z Kutné Hory, Jihlavy, Žďáru nad Sázavou, Chrudimi, Pelhřimova, Benešova a Pardubic.

"Přijíždějí k nám však ženy i z větší dálky, z Brna, Prahy či Tábora. Vyhledaly si nás i tři maminky, které mají slovenskou státní příslušnost," uzavřela Černo.