Ta byla včera slavnostně otevřena.

„První pocity jsou fantastické. Všichni vědí, jak ta cesta vypadala dříve, byla to rozbitá komunikace. A teď se po ní pohodlně projet na kole? To je nesrovnatelné," těšilo ledečského starostu Petra Vaňka, který si jako jeden z prvních jízdu po ní vyzkoušel.

Cyklostezka měří dva kilometry a propojuje ulici Z. M. Kuděje s legendární Sluneční zátokou. „Stavba vyšla zhruba na sedm a půl milionu korun, přičemž čtyři miliony zaplatil Státní fond dopravní infrastruktury a zbylou část město Ledeč nad Sázavou," dodal starosta. Cyklostezku se podařilo podle Vaňka postavit v rekordním čase. Výstavba začala 4. listopadu a na začátku prosince byly práce u konce. „Klobouk dolů," vysekl poklonu dodavateli Vaněk.

Pro lidi z Ledče a okolí je cyklostezka novinkou. A nemusí být poslední.

Cyklostezka propojí Ledeč a Světlou

Do budoucna je totiž v plánu vybudování cyklostezky, která by spojovala Ledeč nad Sázavou se Světlou nad Sázavou. „Po celé Vysočině moc kvalitních cyklostezek není. Už proto bychom rádi, a to v horizontu pěti let, obě města propojili. Věřím, že se to povede. Uděláme pro to maximum," pokračoval Vaněk.

Souhlasil s ním i jeho kolega, starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. „Byla by to stavba, která by pomohla celému regionu. V tuto chvíli, když se sečtou vystavěné kilometry, jsme už za polovinou. A věřím, že výstavba bude pokračovat. Pokud se nám podaří obě města propojit, bude tato cyklostezka, díky pasážím, kterými vede, velkou turistickou atrakcí," poznamenal Tourek.

Podle předběžných plánů by tak podél Sázavy měla vzniknout cyklostezka o délce zhruba dvanácti kilometrů. Sloužit by měla nejen cyklistům, ale i vyznavačům kolečkových bruslí a dalším.

Tourek představil i další záměr, a tím je propojení světelského úseku cyklostezky s centrem města. „Požádali jsme o dotaci a vypadá to, že vše je na dobré cestě. Rádi bychom s výstavbou začali ještě letos," řekl starosta Světlé.

Jedinou kaňkou na slavnostním otevření cyklostezky je trvající spor mezi městem a manželi Janouškovými.

Ti totiž ve Sluneční zátoce provozují rekreační centrum. Silnici, která k jejich objektu vedla, ale nahradila právě cyklostezka. „V listopadu přijela těžká technika a začala stavět cyklostezku, aniž by nám to někdo předem ohlásil," zlobil se Miroslav Janoušek. Kvůli stavbě přišel o listopadové výdělky. Nyní nastává další problém. Na cyklostezku samozřejmě nesmí motorová vozidla.  K Janouškovým se tak nikdo nedostane. Tomuto sporu se bude ještě Deník věnovat.

Pavel Buňat