Letošní první dítko je z Havlíčkobrodska. „První miminko roku 2019 se v naší porodnici narodilo o čtvrt na devět dopoledne. Malá Stela ze Sobíňova váží 2 430 gramů,“ pochlubila se mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo.

Také loni si tady museli na první novoroční miminko pár hodin počkat. Nakonec jím byl malý Jan z Pelhřimova, který na svět vykoukl přesně v 11.50 hodin.
Celkem se za loňský rok narodilo v havlíčkobrodské porodnici 1 480 miminek. Z toho se v osmi případech jednalo o dvojčata. „Největším dítětem roku 2018 je Patrik s 5 040 gramů. Naopak nejmenším dítětem roku 2018 jsou dvojčátka Eliška a Kateřina s 900 gramy,“ vyčíslila Černo.

Rok 2018 byl pro brodskou porodnici z hlediska počtu porodů rekordním. „Nejvíce dětí se narodilo v měsíci září, uskutečnilo se celkem 143 porodů. Přes 130 porodů měsíčně jsme realizovali také v květnu, červnu, červenci a srpnu,“ vyjmenovala Černo.

Na prvních příčkách se umístila stejná jména jako loni. Jakub a Anna vedou u maminek dlouhodobě. „Dlouhodobě u nás vedou česká jména. U kluků byly nejoblíbenějšími jmény Jakub, Jan, Matěj a Tomáš. U holčiček pak Anna, Ema/Emma, Eliška a Adéla,“ všimla si mluvčí.

Brodská nemocnice je oblíbená nejen u místních maminek, jezdí sem rodit ženy i ze zahraničí. „Havlíčkobrodských maminek bylo v loňském roce 840, jezdí k nám však rodičky z celé republiky i ze zahraničí. Nejčastěji jezdí z Kutné Hory, Chrudimi, Žďáru nad Sázavou, Jihlavy, Táborska i Pardubicka. Celkem dvaadvacet maminek bylo z hlavního města Prahy a deset maminek přijelo ze Slovenska,“ vyzdvihla Černo.

Počty porodů i různá bydliště maminek jsou pro brodskou nemocnici důkazem obliby u rodiček. „My jsme za to strašně rádi, že je zájem o naši porodnici takto velký. Je to pro nás i důkaz toho, že jsou u nás maminky spokojené,“ dodala s úsměvem Černo.