Podporovatelé útulku, kteří proti jeho rušení už loni protestovali, se tento týden sešli se zástupci města za přítomnosti Deníku, který o osudu útulku psal. S vývojem situace jsou autoři petice spokojení. Útulek chtělo město zrušit z ekonomických důvodů. Radní si od toho slibovali úspory ve stovkách tisíc korun ročně a lepší péči o zvířata. Ta měla najít azyl v areálu veterinární kliniky v Žižkově ulici. „Přestěhováním útulku město ušetří až 500 tisíc korun ročně,“ tvrdila tehdy místostarostka Marie Rothbauerová.

Útulek pro psy Mírovka.
Nechte psí útulek v Mírovce. V Brodě sepsali petici

Proti stěhování útulku vznikla petice kterou podepsaly stovky lidí. „Zajímá nás, jak se bude osud útulku v Mírovce vyvíjet dál. Už loni jsme jednali s městem. Máme z jednání záznam. Nabízeli jsme městu i možnosti, jak by mohl útulek fungovat ekonomicky,“ řekl deníku jeden z autorů petice, Jiří Kruntorád.

Nápad stěhovat psí útulek z Mírovky téměř do centra Havlíčkova Brodu udivil například Pavla Bártu. „Zvířata mám rád, ale útulek do města nepatří. Psi nejsou kočky. Dneska některé lidi rozčílí i komár. Je otázka času, kdy si začne na útulek někdo stěžovat kvůli tomu, že psi štěkají,“ poznamenal.

Útulek pro psy Mírovka.
Psí útulek v Mírovce nekončí i díky Deníku. Podporovatelé mají radost

Psí útulek v Mírovce spadá do správy Technických služeb města Havlíčkův Brod. „O zrušení útulku jsme uvažovali, protože v Mírovce bylo psů velice málo. Ale rozhodli jsme se pro jinou variantu, protože dnes je v útulku rekordní počet psů, než tam kdy bylo. Proto chceme v provozu pokračovat a máme i nějaké návrhy, které by vylepšily ekonomický stav útulku,“ řekl ředitel technických služeb Václav Lacina.

V plánu je i zajištění bezpečnosti zaměstnanců s ohledem na nedávnou tragédii ve Žďáru nad Sázavou. „Bude to speciální nouzové tlačítko napojené přímo na městskou policii,“ upřesnil Lacina. Kynoložka Eva Rippelová, která se o psy v Mírovce léta starala, povede útulek dál.

Pes, který napadl v psím útulku ve Žďáře nad Sázavou ženu.
Zemřela žena pokousaná psem ve žďárském útulku, o život bojovala v nemocnici

Podle místostarostky Marie Rothbauerové město navázalo užší spolupráci s Veterinární správou pro okres Havlíčkův Brod a okolními obcemi, které nyní ve větším měřítku využívají služeb brodského útulku. Díky této spolupráci se výrazně zvýšila efektivita a kapacita útulku.

V současné době se v útulku nachází i čtyři nově narozená štěňata, která budou hledat své nové pány.

Podle Jiřího Kruntoráda jsou autoři petice s dosavadním vývojem situace spokojení, ale jednou z možností, jak útulek provozovat ekonomicky, je psí hotel. „Provoz se vyplácí. Hotely, které podobné služby nabízí, mají věčně plno. Provoz hotelu by mohl útulek dotovat," navrhl Kruntorád. Jak poznamenala místostarostka Rothbauerová, je to myšlenka zajímavá, ale zatím ji není možné uskutečnit z provozních a kapacitních důvodů.

Jak poznamenal ředitel technických služeb Václav Lacina, je ale otázka, co přinese budoucnost. „Například když kynoložka Rippelová odejde do důchodu a nenajdeme za ni náhradu nebo počet umístěných psů bude dlouhodobě nízký, pak se budeme muset jeho provozem opět zabývat,“ konstatoval Lacina.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni