Dokonce se diskutuje o jeho zákonnosti.  Na Havlíčkobrodsku takový lov od roku 2009 umožňují vlastníci rybníka Hubertka v Okrouhličce a první závody v chytání ryb pod ledem uspořádalo o víkendu čilé občanské sdružení Trojháček v Havlíčkově Borové.

Soutěž byla o tři týdny odložena, původně se měla konat první únorovou sobotu, ale led na rybníce V Kopaninách po náhlé oblevě „uplaval".

Konec minulého týdne byl jiný. Foukal mrazivý vítr a padal sníh. Od časného rána se tužily mužské paže, lopaty, sekáče a nebozezy i akumulační vrtačky.

Oblečení jako na severní pól

„Navzdory nevlídnému počasí jsem tady prožil krásný zimní den, i když musím přiznat, příjemnější rybolov byl v létě v teplém Španělsku, pod Pyrenejemi jsem chytal kapry," řekl Martin Komárek z Havlíčkova Brodu, který na sebe „nabalil" několik vrstev termo prádla, nepotřeboval proto „tekutý svetr", rozuměj placatici slivovičky.

I jiní se oblékli jako na Sibiř a ve zdraví by přežili přechod Arktidy. Startovné stálo tři stovky, ale byl v tom tábornický oběd a dva pstruzi domů. Dírky se losovaly, chytalo se  na jeden prut, háčky nesměly mít protihrot, návnady byly umělé nebo mouční červi. Úlovky rozhodčí nevážili, ani neměřili, každá ryba i rybička se brala za jeden bod. Pouze jeseter byl za čtyři, ale toho nikdo nevytáhl.

Ryba na led nesmí

„Nenacpi si panděro, neohneš se k dírce!" – popichovali se rybáři nad ešusem poledního guláše. Když se z pod celty zase vrátili k prutům, úsměv nad chlapskými vtípky tuhl na rtech a soutěž byla, především s ohledem na děti, o půlhodinu zkrácena.

Stará garda Petrova cechu však nelitovala. Zimní rybolov má svá pravidla, především je třeba úlovek vytáhnout opatrně a pokud rybu chceme přírodě vrátit, nesmí se položit na led, její kůže se na něm „utrhne" a ryba ve vodě zahyne.

Vyloveno bylo pětadvacet pstruhů a dva okouni. Kapři nebrali, dřímali v bahně. „Na to nás neužijete" – hlásili ze dna nahoru a nepustili ani šupinu. Vítěznou trofej si odnesl Petr Jirásek.

Ivo Havlík