Na tomto úspěchu se podílel každý, kdo se zapojil do kampaně Pomozte naplnit misky v útulcích, a to nejen majitelé čtyřnohých mazlíčků. Každý, kdo má rád zvířata, může těm bez domova pomoci i letos, protože kampaň Pomozte naplnit misky v útulcích pokračuje.

Osud zvířat není lhostejný

Osud zvířat v útulcích není lhostejný Nadaci na ochranu zvířat ani jejímu dlouholetému partnerovi, společnosti Mars Czech, a proto společně pomáhají zvířatům v útulcích na území České republiky mimo jiné i prostřednictvím kampaně Pomozte naplnit misky v útulcích.

Za 6 let trvání kampaně se podařilo naplnit 824 088 psích misek suchým krmivem Pedigree a 822 049 kočičích misek suchým krmivem Whiskas, které pokryly kompletní půlroční stravovací potřeby 4 955 psů a 3 528 koček ve 143 vybraných útulcích v ČR.

„Kampaň Pomozte naplnit misky v útulcích je naprosto unikátní a bezkonkurenčně nejdéle trvající charitativní aktivita na území ČR, jejímž cílem je zlepšit situaci psů a koček v útulcích. Pro útulky představuje zásadní podporu a zároveň konkrétní pomoc ve formě darovaného krmiva Pedigree a Whiskas," říká Eva Marlene Hodek, ředitelka Nadace na ochranu zvířat

Ředitelka dodává: „finanční prostředky ušetřené za nákup krmiva mohou útulky použít na zkvalitnění veterinární péče o zvířata, kastrační programy, materiální vybavení, nákup chovatelských potřeb, výstavbu nových kotců, depozitů nebo výběhů pro zvířata." V návaznosti na předchozí úspěch kampaně »Pomozte naplnit misky v útulcích« se Nadace na ochranu zvířat a společnost Mars Czech rozhodly v této aktivitě pokračovat.

V pořadí již 7. ročník naplní do Vánoc misky dalším stovkám psů a koček bez domova. Pomoci může každý, kdo od 17. 8. do 1. 11. 2015 zakoupí jakékoli krmivo značek Pedigree nebo Whiskas. Z 1 tuny prodaného krmiva půjde do útulků 65 psích nebo 255 kočičích misek (1 miska odpovídá denní krmné dávce doporučené pro dospělého zdravého psa nebo kočku).

Získané krmivo bude přerozděleno vybraným útulkům podle jejich kapacity a počtu umístěných zvířat. Výběr útulků provede výběrová komise složená z nezávislých odborníků na základě dotazníkového průzkumu mezi útulky realizovaného Nadací na ochranu zvířat a na základě výsledků programu pravidelných kontrol Státní veterinární správy ČR. Zapojit se do kampaně je možné i bez nákupu krmiva, zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS OCHRANAZVIRAT na číslo 87 777.

Krmení je málo

České útulky musí často přistupovat na kompromis mezi tím, čím by chtěly krmit a co je pro ně reálné. Většinou kombinují v útulku již zavedené krmivo s dary, výhodnými nákupy nebo vařenou stravou, a míchají tak jednotlivé receptury, což mívá za následek zažívací potíže zvířat, vyšší spotřebu krmiva a také vyšší náklady spojené s veterinární péčí. Dar v podobě krmiva jedné značky na dlouhou dobu proto představuje účinnou pomoc útulkům i z tohoto pohledu.

„Společnost Mars daruje každoročně tuny krmiva ochranářským organizacím po celém světě včetně České republiky, které nasytí tisíce hladových psích a kočičích bezdomovců.

„Nejsme jen výrobci krmiva pro domácí mazlíčky, jsme také skuteční milovníci zvířat, s nimiž to myslíme vážně. Důkazem toho je i kontinuální sedmiletá podpora kampaně Pomozte naplnit misky v útulcích," konstatuje Alice Suchanová ze společnosti Mars Czech, která je členem Sdružení výrobců potravy pro domácí zvířata.

Odborník na výživu psů a koček MVDr. Leoš Železný ke stravě čtyřnohých mazlíčků dodává: „krmení dnes neslouží jen k naplnění žaludku, ale k celkovému řešení zdravotního stavu zvířete. Výzkumná veterinární centra pracují na tom, aby nové receptury pozitivně ovlivňovaly život a vývin zvířat, aby zohledňovaly specifické požadavky na výživu rostoucího, dospělého (v normální zátěži, v zátěži při březosti, laktaci, při sportovní kynologii) nebo stárnoucího organizmu. Na základě poznatků výzkumných center pak přední výrobci krmiv neustále vylepšují receptury svých produktů. Naproti tomu doma připravená strava, která je mezi majiteli psů a koček stále oblíbená, představuje pouze kvantitativní uspokojení potřeb zvířat a při veškeré snaze nemůže postihnout detaily výživy odpovídající 21. století.

Doma připravovaná strava nemůže konkurovat laboratornímu rozboru vstupních surovin, detailně propracovanému a standardně dodržovanému výrobnímu procesu a následné kontrole finálního výrobku.

Nechtěné přenosy závažné infekce

Doma může docházet při manipulaci se syrovými surovinami (zejména s masem) k nechtěnému přenosu infekce, bakteriální, virové či parazitární.

Vzhledem k různé kvalitě vstupních surovin má doma připravovaná strava vždy trochu jinou recepturu, na kterou musí kulturní bakterie ve střevě znovu a znovu reagovat, a proto nemůže nikdy dojít k jejímu plnohodnotnému trávení. Další nevýhodou doma připravované stravy je čas ztracený při pořizování vstupních surovin a jejich zpracovávání nebo spotřeba energie při přípravě krmiva, případně při jeho skladování v mrazicím boxu."

V Kraji Vysočina bylo v rámci charitativní akce pro zvířata v útulcích naplněno krmením pro psy a kočky přes 15 tisíc misek.

Pavlína Perlíková