Začíná se každý rok u kostela sv. Ondřeje v Pohledu na návsi. Letošní ročník byl v pořadí osmnáctý. „Program začíná představením o narození Spasitele a následně se od kostela svatého Ondřeje vydá průvod vedený třemi králi a tvořený všemi návštěvníky, na poutní místo Svatá Anna. Zde bude představení pokračovat vytvořením živého betléma s předáváním darů nově narozenému Ježíškovi," popisuje program který se každý rok opakuje režisérka Divadýlka Mrak Ivona Kršková. Program pokračuje v poutním kostele svaté Anny. Tam se účastníci akce mohou potěšit pohledem na živý betlém.

Ilustrační foto
Nehoda u České Bělé si vyžádala dvě zranění. Řidička neměla platné doklady

Letos zazněly před kostelem sv. Ondřeje například staropražské písničky v podání kapely Huměv, vystoupily děti ze soukromé ZUŠ Havlíčkův Brod a Sbor dobrovolných zpěváků okrouhlických.

První ročník Putování se začal psát již roku 2001. U kostela sv. Ondřeje stála dvě pódia, znázorňující světy Dobra a Zla, které se přou o nadvládu nad světem lidským. Hvězdopravec vyčetl z hvězd příchod mesiáše a biblický příběh pokračoval příjezdem Tří králů. Prvními aktéry byli ochotní ochotníci z Dobronína, rolí Třech králů se pak zhostili neherci. Už tehdy v programu vystoupil dechový orchestr z Havlíčkova Brodu, Přibyslavský chrámový pěvecký sbor, či pěvecký sbor Jasoň. V roce 2002 se do přípravy představení zapojila agentura Uniart a Divadýlko Mrak společně s ochotnickým souborem Adivadlo z Havlíčkova Brodu pod souhrnným názvem Pohledské vánoce.

Živý betlém ve Světlé.
Živý betlém zahraje ve čtvrtek ve Světlé nad Sázavou starý biblický příběh

Od roku 2003 má každé Putování nový scénář, návštěvníci se mohou pokaždé těšit na nějakou inovaci či obohacení programu. V jednom ročníku Tři krále doprovázela dokonce velbloudice Landischa a do rolí Tří králů byli obsazeni profesionální herci z Prahy. Organizátoři celé akce říkají: „Hlavním impulsem bylo zviditelnění a oživení krásného poutního místa Svaté Anny, jehož poetika k uspořádání podobné akce přímo vybízí. Vánoční strom jsme začali rozsvěcet proto, že mnoho měst i obcí po celé republice již dávno zavedlo tuto tradici, a tak nám bylo líto, že se v Pohledu nic podobného neděje."