Důvodem stížností je betonový zátaras a drátěný plot, který odřízl ulici Plovárenská od zbytku města. Zábrana, která má zamezit obyvatelům ulice Plovárenská vstupovat do rozkopané ulice Žižkova, se zde objevila minulý víkend.

Jak se dostat domů

Zcela absurdní situaci tak zažívá dnes a denně například zubní lékař Ladislav Kříž. Zátaras mu rozdělil jeho vlastním dům na dvě poloviny. V jedné půlce je ordinace, v druhé půlce za plotem je jeho byt.

„Mám toho už dost. Ta uzavírka je úplně nesmyslná. Mám jediné štěstí, že můj byt je spojený s ordinací a je průchozí, jinak bych se nedostal domů. Ovšem když chci vyjít na vlastní zahradu, musel bych obejít půl Žižkova, protože z bytu není na zahradu zvláštní východ. Denně poslouchám stížnosti od pacientů a sousedů. Kdyby se někdo rozhodl proti uzavírce Plovárenské sepsat protest, hned ho podepíšu," stěžuje si lékař.

Problém dostat se domů zažívá většina obyvatel Plovárenské ulice.

„Musíme obejít půl Brodu nebo jít po cyklostezce kolem Sázavy. Ale ta cesta je brzy ráno a večer nepříjemná. Všude křoví, chodí sem bezdomovci a další podivné existence. Je to o strach," říká například slečna Jana, která pracuje v nedalekém marketu a z práce či do práce chodila právě Plovárenskou ulicí. Podle Městského úřadu v Havlíčkově Brodě si obyvatelé Plovárenské mohou za uzavírku sami.
„V rámci rekonstrukce Žižkovy ulice, jejíž investorem je kraj, který platí opravu komunikace a město Havlíčkův Brod, které nechává budovat chodníky, parkoviště a veřejné osvětlení, nařídil koordinátor bezpečnosti práce provést fyzické oddělení staveniště a jednoznačně vymezit prostor pro pohyb chodců. Toto opatření bylo nařízeno ke zvýšení bezpečnosti chodců, neboť bohužel někteří obyvatelé a návštěvníci našeho města nerespektovali pokyny zhotovitele stavby a vstupovali na staveniště, a to i přímo pod pracující stroje," vysvětluje Josef Beneš, vedoucí odboru rozvoje města.

„Co je to za nesmysl. Nikdo nemá v úmyslu ohrozit svou bezpečnost pobíháním po staveništi. Na jedné straně je ulice Plovárenská z důvodu bezpečnosti zavřená, ale po Žižkově ulici, která je už několik měsíců rozkopaná, se běžně chodí, a to i v době, kdy se tam pracuje," diví se zubní lékař a jeho sousedé. Koordinátorem bezpečnosti na stavbě je podle Beneše Jitka Krupičková. Deník ji oslovil s dotazem, proč byla ulice Plovárenská uzavřena, jak se mají její obyvatelé dostat domů a jak dlouho bude omezení trvat. „Ozvu se vám, jen co se dostanu k počítači," sdělila Jitka Krupičková v pondělí odpoledne. Na dotaz, který jí byl zaslán e-mailem v pondělí, do uzávěrky nepřišla odpověď.

Rekonstrukce Žižkovy ulice začala letos v březnu, ukončena by měla být závěrem října.