Zastupitelé také na svém posledním zasedání schválili obnovu umělého trávníku na letním fotbalovém stadionu Na Losích. Město se však musí dohodnout s kluby, jak rekonstrukce budou probíhat. Sportovní areály totiž leží kousek od sebe a hrozí, že by sportovci neměli kde trénovat.

„Umělý trávník na fotbalovém stadionu Na Losích město za spolufinancování Kraje Vysočina vybudovalo již v roce 2008. V tuto chvíli však přestává splňovat certifikaci, která je dána Fotbalovou asociací České republiky," uvedl starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl. Ten podotkl, že z toho důvodu je potřeba trávník kompletně vyměnit. „Rekonstrukce bude hrazena z rozpočtu Technických služeb, a to částkou osm a půl milionu korun. Budeme však vyhlašovat soutěž, tedy konečná částka se může změnit," konstatoval Tecl. Město naopak má již konečného zhotovitele na rekonstrukci atletického oválu. „Celková částka činí 37 milionů korun. Nyní čekáme na dotace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, přičemž jsme žádali o částku 18 milionů korun," řekla místostarostka města Ivana Mojžyšková.

Budou mít sportovci kde trénovat?

Atletický ovál však sousedí s fotbalovým stadionem Na Losích. Radnice se tak chce sejít se všemi dotčenými kluby a nalézt nějaké řešení, jak rekonstrukci prakticky provést. Hrozí totiž, že by například fotbalisté neměli kde trénovat.

„V plánu je samozřejmě rekonstrukce celého sportoviště, včetně atletické dráhy, doskoků, stanoviště pro vrh oštěpem, koulí či skok do výšky," poznamenala Mojžyšková. Ta dodala, že se také musí vyřešit problém, jak bude fungovat zavlažovací systém trávníku v kombinaci s hodem oštěpu. „Snadno by se totiž mohlo stát, že by sportovci mohli zavlažovací systém nedopatřením zničit," pokračovala Mojžyšková.

Jediné, co na atletickém ovále zůstane v původním stavu, je tribuna, která není v majetku města. „Radnice tribunu sice nevlastní, ale pronajímáme si ji a provozujeme," uvedl místostarosta města Libor Honzárek. Podle něj je oprava tribuny dalším logickým krokem, který by měl v budoucnosti následovat. „Sledujeme také vývoj na kraji. Fotbalová FC Vysočina se totiž snaží získat od kraje peníze na rekonstrukci a stavbu tribun. Je tedy možné, že i další města budou moct v budoucnosti o nějaký příspěvek žádat," vysvětlil Honzárek s tím, že tribuna by si svoji pozornost jistě zasloužila.

O pár kroků dopředu jsou však již v Chotěboři, kde by do konce září měla být hotová nová supermoderní atletická dráha. Podle starosty města Tomáše Škaryda se jedná o sportoviště, které zatím nemá na Havlíčkobrodsku obdoby.

„V současné době nahrazuje moderní sportovní dráhu na stadionu v Chotěboři dosud stará škvára ze 70. let dvacátého století, která je pro atletický sport už nevyhovující," vysvětlil již dříve starosta, proč se město pro takovou investici rozhodlo.

Nekvalitní škvárový povrch letos už konečně nahradit atletická dráha s běžeckým oválem o rozměrech 400 metrů s šesti běžeckými drahami přímo před tribunou.