Sportovní hala, revitalizace náměstí, dokončení cyklostezky do Ledče nad Sázavou a obchvat města. To jsou hlavní priority, na které se chce soustředit nové zastupitelstvo města Světlé nad Sázavou 
v nejbližší době. Hlavním bodem je rovněž hledání nových zájemců pro podnikatelskou 
a průmyslovou zónu.

„Radnice ve Světlé nad Sázavou plánuje pro nejbližší roky několik velkých projektů za desítky milionů korun. Chceme uskutečnit již tři roky plánovanou rekonstrukci náměstí.

V současné době máme zpracované studie včetně vizualizace, jak by mělo náměstí vypadat. Počítáme s tím, že by se rozdělilo na pomyslné dvě části či náměstíčka.

Na jednom by byla fara, kostel a knihovna a na druhé straně nákupní centrum a radnice," řekl starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek.
Ten dodal, že rekonstrukce náměstí bude stát kolem třiceti pěti milionů korun.

V příštím roce nechá Světlá zpracovat projektovou dokumentaci, na což má vyčleněno kolem milionu korun.

Sportovní hala

Vedení města bude shánět také dotace na stavbu sportovní haly. „Náklady tohoto projektu odhadujeme mezi šedesáti až osmdesáti miliony korun," dodal Tourek.

Město by na toto sportoviště mohlo použít i 17 milionů korun, které dostalo loni při prodeji zámku soukromé-
mu investorovi, rodině Deger-me. Rodina památku opravuje a loni v květnu tam otevřela expozici historického evropského skla.

Ve spolupráci s dalšími obcemi chce město také dovést cyklostezku podél řeky Sázavy až do sousední Ledče nad Sázavou. V současné době byla cyklostezka dokončena do centra města.

„Světelská radnice postupně vybudovala zhruba šest kilometrů dlouhou stezku do obce Smrčná. Odtud chybí ještě necelých šest kilometrů stezky, která by vedla i přes přírodní rezervaci Stvořidla. Podle vypracované studie bychom kvůli tomu museli postavit dva mosty a třetí most u Vilémovic by byl rozšířen," uvedl nový místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Hník s tím, že náklady tohoto projektu se pohybují kolem 45 milionů korun.

Podnikatelská a průmyslová zóna

Radnice rovněž hledá nové investory do desetihektarové průmyslové zóny u skláren. Ta patří mezi největší podnikatelské zóny na Havlíčkobrodsku.

„V současné době jednáme 
s několika potencionálními investory, kteří by zde chtěli postavit své firmy nebo výrobní haly. Oslovují nás firmy prakticky z celého světa, například z Japonska, Švédska nebo i Pákistánu," konstatoval Tourek.

Naopak v takzvané malé podnikatelské zóně se daří mnohem více. Z celkových třech hektarů, zbývá městu obsadit už jen něco málo přes jeden hektar půdy.

„Jedním z nových podniků, který začne v příštím roce stavět svou výrobnu je i humpolecká firma Lion Products, která se zabývá výrobou čokolády. Ta by mohla začít stavět svou výrobnu u místní věznice již v srpnu příštího roku.

Potencionálně by tak mohlo vzniknout až čtyřicet nových pracovních míst včetně toho, že by čokoládovna mohla zaměstnávat i ženy ze světelské věznice," podotkl Tourek.

Stavba obchvatu

Největším plánem světelské radnice rozhodně zůstává stavba silničního obchvatu města.

„Pokud by se podařilo prosadit stavbu silničního obchvatu, byla by díky němu vyvedena z centra města tranzitní doprava směrem na Habry a Čáslav.

Z toho důvodu by musel být postaven i nový most přes řeku Sázavu. Stavbu celého obchvatu by měl zajistit Kraj Vysočina," uzavřel Tourek s tím, že v nejbližší době zadají k vypracování kompletní studii obchvatu.

Filip Brož + ČTK