Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakouští sociální pracovníci se na Vysočině učí arteterapii

Zboží, Tis – Speciální techniku práce se šamotovou hlínou se přijela učit do Domova ve Zboží na Havlíčkobrodsku desetičlenná delegace z Dolního Rakouska.

22.5.2014
SDÍLEJ:

Thomas Hutter i Elizabeth Deutsch si v dílně Volšový ruce v Tisu vyzkoušejí práci se šamotovou hlínou. Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Třídenní pobyt odborných pracovníků sociálních služeb se koná v rámci naplánovaných aktivit přes hraničního projektu Handicap Fit. Jeho cílem je zkvalitnit pobytové sociální služby v obou regionech, Dolním Rakousku i na Vysočině.

„V Domově ve Zboží je pro sociální pracovníky z Rakouska  připraven základní kurz arteterapie – práce s hlínou. Školit je bude zkušený lektor spolu s klienty zařízení, kteří mají zkušenosti s prací se šamotovou hlínou z dílny nazvané „Volšové ruce"," říká radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál.

Hliněné výrobky klientů ze Zboží vyráběné pod vedením lektora Josefa Dubského v keramické dílně v Tisu jsou podle ředitele zařízení Josefa Procházky na vysoké řemeslné úrovni a těší se zasloužené pozornosti na různých trzích a prodejních akcích. Šamotová hlína je zpracována způsobem, který vyhovuje schopnostem handicapovaných klientů, umožňuje jim projevit jejich manuální zručnost a fantazii, což dává výsledným výrobkům punc originality. Kromě toho tuto šamotovou techniku kromě keramické dílny ve Zboží prakticky nikdo v republice nepoužívá.

„Cílem není vytvořit umělecké dílo, ale jde o samotný proces tvorby, který je sám o sobě ozdravný. Lidé s handicapem mají radost a pocit uspokojení z toho, že dokážou samostatně vytvořit věc," vysvětluje ředitel Domova Josef Procházka. Výrobky handicapovaných klientů ze Zboží si mohli zhruba před čtyřmi lety prohlédnout na výstavě návštěvníci Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.

„Práci s hlínou si vyzkoušíme v keramické dílně úplně všichni a uvidíme, zda zdraví dovedou to, co umějí mentálně postižení klienti," podotkl za vedení rakouské delegace ředitel Thomas Hutter. Autorské výrobky z keramické dílny budou po zaschnutí a vypálení  rakouským sociálním pracovníkům doručeny až domů, aby se mohli svou šikovností pochlubit kolegům.

Projekt přeshraniční spolupráce Hanicap Fit je financován z prostředků Evropské unie. Umožňuje širokou výměnu zkušeností Kraje Vysočina i Dolního Rakouska v rámci sociálních služeb. Na české straně ho zaštiťuje Domov pro seniory ve Ždírci u Polné. Podle ředitelky Domova Martiny Matějkové ale výukou terapeutické techniky v keramické dílně spolupráce nekončí, naopak má mít další pokračování.

Vzpomínky navodí příjemný pocit

Domov ve Ždírci chce tentokrát využít zkušeností rakouských kolegů v práci s klienty nemocnými Alzheimerem , kterých v poslední době v Česku neustále přibývá. V současné době je v různých domovech pro seniory v Kraji Vysočina vyčleněno pro tuto skupinu klientů jen několik desítek míst, což je s ohledem na budoucí potřeby hodně málo.

V domově pro seniory Ždírec je v současnosti budováno centrum péče o lidi s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. „Využijeme konceptů prostorového uspořádání Memory garden a Memory koridorů. V obou případech se jedná o vzpomínkovou terapii, která se v péči o lidi s demencemi ukazuje jako nejlepší," přibližuje ředitelka Domova důchodců Martina Matějková.

Jedná se o takzvanou zahradu vzpomínek  a vzpomínkové koridory, které mají nemocným klientům navodit příjemné pocity, oživit v mezích možností jejich vzpomínky na minulost a naladit je pozitivně ke každodenní aktivitě. Projekt bude stát zhruba čtyři miliony korun.

Do budoucna plánuje Kraj Vysočina podle radního Krčála budovat nový pavilon pro nemocné seniory v Proseči u Pošné a uvažuje o opravách domova v Humpolci.

Přeshraniční projekt Handicap Fit je realizován na základě spolupráce mezi Domovem důchodců Ždírec u Polné, Domovem ve Zboží a dolnorakouských partnerů z městečka Grafenwörth, kde sídlí organizace Arge  NÖ Heime. Ta sdružuje pětaosmdesát organizací poskytující pobytové sociální služby v Dolním Rakousku.

Autor: Štěpánka Saadouni

22.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Volím stranu, co myslí na vzdělání, chci na gympl, padlo při volbách v BAN!u

Ilustrační foto

Hlasování začalo, otevřelo se 1 137 volebních místností

Ostrov patří v Havlíčkově Brodě opět knihám

Havlíčkův Brod - Kulturní dům Ostrov v pátek opět ožil Podzimním knižním veletrhem.

Robert Fulghum se svou novou knihou zavítal do Havlíčkova Brodu

Havlíčkův Brod - Americký spisovatel a bývalý pastor Robert Fulghum je opět v Čechách. S projektem LiStOVáNí ve čtvrtek zavítal také do Havlíčkova Brodu. Představil tu svou novou knihu Opravář osudů. Slavný spisovatel, který je v Čechách velmi oblíbený, se zúčastnil i Podzimního knižního veletrhu, kde měl v pátek autogramiádu.

Brodská galerie zve na Živý svět Anny Vojtěchové

Havlíčkův Brod – Živý svět Anny Vojtěchové se v pátek 20. října otevře návštěvníkům Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Vernisáž výstavy je součástí Podzimního knižního veletrhu. Tvorba česko-americké výtvarnice a ilustrátorky Anny Vojtěchové je totiž k vidění i tam.

Ruská Toulavá kamera zachycuje krásy Vysočiny

Jihlavsko – Exteriéry a interiéry zámku v Telči, kaple svatého Jana Nepomuckého v Plandrech a klášter v Nové Říši. Nejen tato místa z Jihlavska budou lákat diváky u televizí v Rusku, aby se k nám příští rok v létě vydali na dovolenou. Během těchto dní totiž na Vysočině natáčí čtyřčlenný štáb významné ruské televize.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení