VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Regionem se proženou masopustní taškařice

Havlíčkobrodsko – Do regionu opět míří masopustní průvody. Svátek, který se kdysi slavil jako poslední příležitost nevázaně se pobavit před obdobím půstu, se s oblibou udržuje dodnes. V regionu mohou lidé na masopustní průvody vyrazit do Štoků, Lučice, Okrouhličky nebo do Havlíčkova Brodu.

1.2.2018
SDÍLEJ:

V neděli 11. února masopustní průvod zamíří do Havlíčkova BroduFoto: Oblastní charita Havlíčkův Brod

Masopust neboli lidově ostatky či fašank je svátek v období mezi Vánocemi a postní dobou. Dříve jej provázely rozpustilé obyčeje, magické lidové obřady a nevázané veselí. Do dnešních dob se z této tradice dochovaly zejména průvody masek, zabíjačka a další masopustní pochoutky, třeba smažené koblihy.

Masopust se u nás slaví již osm set let. Dříve trval od čtvrtka do úterý. Zahájila ho čtvrteční zabíjačka a ukončilo úterní masopustní veselí. Dnes se z praktických důvodů slaví především o víkendu. Každá maska mívala svůj typický způsob chování. Jednou z nejdůležitějších figur byla Kobyla či někde Brůna nebo Klibna. Na tu byly nakonec svedeny všechny prohřešky uplynulého roku a Kobyla za ně byla popravena, čímž se všechny nesváry a prohřešky smazaly. Jednou z nejstarších masek je také Medvěd. S ním si zase musely zatančit všechny dívky.

Hned v sobotu 3. února maškary vyrazí do ulic ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Startuje se v 10 hodin před štockou hasičskou zbrojnicí. Průvod zahájí starosta města, který také vybere a ocení tři nejpovedenější masky dětí i dospělých účinkujících. Po ukončení průvodu čeká odměna v podobě hovězího guláše i všechny ostatní maskované i nemaskované aktéry. Ve 20 hodin nakonec Pod Dubovkou vypukne sousedské posezení se skupinou Mukupruny.

Masopustní průvod se 3. února vydá také obcí Lučice. Masky startují v osm hodin na konci obce ve směru Veselý Žďár. K tanci zahraje kapela Roseband. Večer se potom v obci koná Masopustní zábava. Začátek je ve 20 hodin v sále obecního úřadu.

Masopustní veselí si nenechají ujít ani v Okrouhličce. Masky vyrazí ze Šejdorfského mlýna v sobotu 3. února v 10 hodin. Akci pořádá Sbor dobrovolných hasičů Okrouhlička.

Průvod masopustních maškar má v sobotu 3. února sraz i v Jitkově. Startuje se v 9 hodin před hasičskou hospodou.

O týden později, 10. února masky v podání místních spolků ovládnou i obec Pohled. „Akce začne ve 13 hodin před obecním úřadem, kde starosta předá maskám vládu nad obcí. Poté maškary vyrazí do pohledských ulic. Trasa průvodu bude ještě upřesněna,“ prozradil starosta obce Milan Klement. Ve stejný den se masky vydají také obcí Dolní Město. Začátek akce je v 8 hodin i dolnoměstecké pily.

Tradiční Masopustní jarmark nebude chybět ani v Havlíčkově Brodě. Tady vypukne 11. února. „Kdo by měl chuť užít si veselí přímo v centru dění, má opět možnost se přihlásit ve Zvonečku a stát se jednou z masek v průvodu,“ zmínila mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod Aneta Slavíková.

Průvod masek v Havlíčkově Brodě se vydá zhruba ve 14 hodin od Skaut klubu v Horní ulici. „Na pódiu, které bude stát na Havlíčkově náměstí, se postupně ukáží všichni maskovaní účastníci průvodu a poté to za všechny hříchy města „odskáče“ kobylka,“ přibližuje program masopustu Aneta Slavíková a dodává s úsměvem: „Nakonec ale všechno dobře dopadne.“

Opět půjde o velkolepou podívanou. „Obvykle se do průvodu zapojí na šedesát masek,“ doplnila vedoucí Mateřského centra Zvoneček Anna Doleželová. V programu nebude chybět ani tradiční jarmark na náměstí s masovými i sladkými dobrotami ke koupi. Akci pořádá Mateřské centrum Zvoneček při brodské Charitě spolu s folklórním souborem Kalamajka, Havlíčkobrodskou dechovkou a Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod.

Masopustní rej v podání zdejších školáků připravují i ve Světlé nad Sázavou. Tady průvod proběhne v úterý 13. února. Akce se koná od 13.30 hodin na Náměstí Trčků z Lípy. Lidé se kromě masek mohou těšit také na masopustní zvyky, zpěvy a taškařice.

Dříve býval masopust hlučnější a rozpustilejší, než je tomu dnes. Kvůli tomu býval také trnem v oku církevních hodnostářů. Nevázanou masopustní zábavu si ale lidé vzít nenechali. V knize Veselé chvíle v životě lidu českého zaznamenal český kulturní historik, folklorista a etnograf Čeněk Zíbrt některé již zaniklé tradice. Na Horácku třeba hospodyně v neděli smažily šišky z vejražky (což je bílá žitná mouka z prvního mletí)a v úterý nasmažily bílé šišky, věnce a křupance. Chasa v úterý od hospodáře dostávala oves, od hospodyně šišky a křupance a dcera nebo děvečka jim na hůl zavěsila věneček.

Chasníci se potom, řádně vybavení kořalkou, hudbou a maškarou, vydávali po staveních. Hospodyním lezli do kurníků na vejce a ukradené úlovky jim prodávali zpátky. Masopustní veselí trvalo až do půlnoci, ale ani o vteřinu déle. Všichni se opět sešli na Škaredou středu, kdy se pochovávaly ostatky. Pokud některá dívka nechtěla platit, chasníci ji chytili a na sáňkách vozili po vsi. Když na ně dívka vyzrála, vyrobili si postavu ze slámy, oblékli ji do sukně a po vsi vozili ji. Nakonec s ní zastavili před domem dívky, která jim unikla, a pokud byl na vsi rybníček, skončila figura v něm. Na závěr se všichni sešli na mši svaté.

Na popeleční středu prý také na Ledečsku chodíval směšně oblečený člověk, který v ruce nosil rozsvícenou lucernu. Chodil od stavení ke stavení a všem vysvětloval, že hledá ztracený masopust. Každého prosil, aby ho nechal hledat i u něj a když ke všeobecnému veselí ve stavení prohledal všechny kouty, dostal za to zbytky z masopustu.

Autor: Veronika Hošková

1.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka(13 000 Kč)

Všeobecní administrativní pracovníci administrativní pracovník/ce, telefonista/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - komunikativnost, pečlivost, příjemný hlas, - administrativní práce, zvedání telefonních hovorů, plánování práce, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Aqua progress, s.r.o., Pecháčkova, č.p. 290, 582 22 Přibyslav. Informace: Ludmila Krátká, +420 567 213 307.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní(20 000 Kč)

Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - praxe podmínkou, - vystavování faktur, zápis přijatých faktur, vedení pokladny, účtování, Osobní kontakt možný pro předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Crystal glamour, a.s., 582 31 Okrouhlice. Informace: Václav Hrubý, +420 603 482 771.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(15 000 Kč)

Stavební technici stavební technik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - praxe ve stavebnictví, flexibilita, ochota se odborně vzdělávat, - vyšší příjem možný na základě dohody, získaných zkušeností, aktivity, - osobní kontakt možný po předchozí tel. dohodě. Pracoviště: Stavitelství kafka s.r.o. - pracoviště, Humpolecká, č.p. 1576, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Pavel Kafka, +420 774 629 191.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektromontér(33 400 Kč)

Stavební a provozní elektrikáři elektromontér. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - elektrikář - slaboproud nebo silnoproud, podmínkou vyučen v oboru elektro, elektromontážní práce, praxe výhodou (zohledněna navýšením hrubé mzdy), - práce v okolí HB, Osobní kontakt možný po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Elektromont hb s.r.o. - pracoviště, Dvořácká, č.p. 3263, 580 01 Havlíčkův Brod 1. Informace: Josef Holenda, +420 569 422 605.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Méně se krade i loupí, přibylo úvěrových podvodů

Ilustrační foto

Začala soutěž Vesnice roku

Starší dorost zakončil nadstavbu výhrou v derby s žďárskými Plameny

Havlíčkův Brod - Starší dorostenci se vydali na poslední zápas extraligové nadstavby, a to do nedalekého Žďáru nad Sázavou. Svěřenci Richarda Cachnína st. a Jaroslava Bence si počínali na výbornou. Mladí Bruslaři vedli po první třetině nad Plameny 4:0. Nakonec bojovníci z Kotliny opanovali celý zápas poměrem 7:1 a uštědřili svému soku nejvyšší porážku v sezóně.

Základní škola Nuselská zvala rodiče i budoucí žáky na návštěvu

Havlíčkův Brod – Zaujmout rodiče i budoucí žáky. To byl hlavní cíl akce Den otevřených dveří, který naplánovala na úterý 20. února Základní škola Nuselská Havlíčkův Brod.

Podívejte se na další krásná miminka a hlasujte v anketě

Havlíčkův Brod - V brodské porodnici přišla na svět další krásná miminka. Podívejte se do fotogalerie a hlasujte v anketě.

Chřipka má na kontě druhé úmrtí, v Třebíči zemřela starší žena

Vysočina – Předběžné údaje z pátku 16. února o trvání letošní chřipkové epidemie na Vysočině se v pondělí 19. února potvrdily. Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina v pondělí navíc informovala o tom, že si chřipka v regionu vyžádala letos druhou oběť.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT