Masopust neboli lidově ostatky či fašank je svátek v období mezi Vánocemi a postní dobou. Dříve jej provázely rozpustilé obyčeje, magické lidové obřady a nevázané veselí. Do dnešních dob se z této tradice dochovaly zejména průvody masek, zabíjačka a další masopustní pochoutky, třeba smažené koblihy.

Masopust se u nás slaví již osm set let. Dříve trval od čtvrtka do úterý. Zahájila ho čtvrteční zabíjačka a ukončilo úterní masopustní veselí. Dnes se z praktických důvodů slaví především o víkendu. Každá maska mívala svůj typický způsob chování. Jednou z nejdůležitějších figur byla Kobyla či někde Brůna nebo Klibna. Na tu byly nakonec svedeny všechny prohřešky uplynulého roku a Kobyla za ně byla popravena, čímž se všechny nesváry a prohřešky smazaly. Jednou z nejstarších masek je také Medvěd. S ním si zase musely zatančit všechny dívky.

Hned v sobotu 3. února maškary vyrazí do ulic ve Štokách na Havlíčkobrodsku. Startuje se v 10 hodin před štockou hasičskou zbrojnicí. Průvod zahájí starosta města, který také vybere a ocení tři nejpovedenější masky dětí i dospělých účinkujících. Po ukončení průvodu čeká odměna v podobě hovězího guláše i všechny ostatní maskované i nemaskované aktéry. Ve 20 hodin nakonec Pod Dubovkou vypukne sousedské posezení se skupinou Mukupruny.

Masopustní průvod se 3. února vydá také obcí Lučice. Masky startují v osm hodin na konci obce ve směru Veselý Žďár. K tanci zahraje kapela Roseband. Večer se potom v obci koná Masopustní zábava. Začátek je ve 20 hodin v sále obecního úřadu.

Masopustní veselí si nenechají ujít ani v Okrouhličce. Masky vyrazí ze Šejdorfského mlýna v sobotu 3. února v 10 hodin. Akci pořádá Sbor dobrovolných hasičů Okrouhlička.

Průvod masopustních maškar má v sobotu 3. února sraz i v Jitkově. Startuje se v 9 hodin před hasičskou hospodou.

O týden později, 10. února masky v podání místních spolků ovládnou i obec Pohled. „Akce začne ve 13 hodin před obecním úřadem, kde starosta předá maskám vládu nad obcí. Poté maškary vyrazí do pohledských ulic. Trasa průvodu bude ještě upřesněna,“ prozradil starosta obce Milan Klement. Ve stejný den se masky vydají také obcí Dolní Město. Začátek akce je v 8 hodin i dolnoměstecké pily.

Tradiční Masopustní jarmark nebude chybět ani v Havlíčkově Brodě. Tady vypukne 11. února. „Kdo by měl chuť užít si veselí přímo v centru dění, má opět možnost se přihlásit ve Zvonečku a stát se jednou z masek v průvodu,“ zmínila mluvčí Oblastní charity Havlíčkův Brod Aneta Slavíková.

Průvod masek v Havlíčkově Brodě se vydá zhruba ve 14 hodin od Skaut klubu v Horní ulici. „Na pódiu, které bude stát na Havlíčkově náměstí, se postupně ukáží všichni maskovaní účastníci průvodu a poté to za všechny hříchy města „odskáče“ kobylka,“ přibližuje program masopustu Aneta Slavíková a dodává s úsměvem: „Nakonec ale všechno dobře dopadne.“

Opět půjde o velkolepou podívanou. „Obvykle se do průvodu zapojí na šedesát masek,“ doplnila vedoucí Mateřského centra Zvoneček Anna Doleželová. V programu nebude chybět ani tradiční jarmark na náměstí s masovými i sladkými dobrotami ke koupi. Akci pořádá Mateřské centrum Zvoneček při brodské Charitě spolu s folklórním souborem Kalamajka, Havlíčkobrodskou dechovkou a Muzeem Vysočiny Havlíčkův Brod.

Masopustní rej v podání zdejších školáků připravují i ve Světlé nad Sázavou. Tady průvod proběhne v úterý 13. února. Akce se koná od 13.30 hodin na Náměstí Trčků z Lípy. Lidé se kromě masek mohou těšit také na masopustní zvyky, zpěvy a taškařice.

Dříve býval masopust hlučnější a rozpustilejší, než je tomu dnes. Kvůli tomu býval také trnem v oku církevních hodnostářů. Nevázanou masopustní zábavu si ale lidé vzít nenechali. V knize Veselé chvíle v životě lidu českého zaznamenal český kulturní historik, folklorista a etnograf Čeněk Zíbrt některé již zaniklé tradice. Na Horácku třeba hospodyně v neděli smažily šišky z vejražky (což je bílá žitná mouka z prvního mletí)a v úterý nasmažily bílé šišky, věnce a křupance. Chasa v úterý od hospodáře dostávala oves, od hospodyně šišky a křupance a dcera nebo děvečka jim na hůl zavěsila věneček.

Chasníci se potom, řádně vybavení kořalkou, hudbou a maškarou, vydávali po staveních. Hospodyním lezli do kurníků na vejce a ukradené úlovky jim prodávali zpátky. Masopustní veselí trvalo až do půlnoci, ale ani o vteřinu déle. Všichni se opět sešli na Škaredou středu, kdy se pochovávaly ostatky. Pokud některá dívka nechtěla platit, chasníci ji chytili a na sáňkách vozili po vsi. Když na ně dívka vyzrála, vyrobili si postavu ze slámy, oblékli ji do sukně a po vsi vozili ji. Nakonec s ní zastavili před domem dívky, která jim unikla, a pokud byl na vsi rybníček, skončila figura v něm. Na závěr se všichni sešli na mši svaté.

Na popeleční středu prý také na Ledečsku chodíval směšně oblečený člověk, který v ruce nosil rozsvícenou lucernu. Chodil od stavení ke stavení a všem vysvětloval, že hledá ztracený masopust. Každého prosil, aby ho nechal hledat i u něj a když ke všeobecnému veselí ve stavení prohledal všechny kouty, dostal za to zbytky z masopustu.