Nedostatek místa k parkování se nelíbí ani lidem, kteří do Přibyslavi jezdí z okolních obcí na nákupy, do práce nebo k lékaři. Podle jednoho z autorů petice Tomáše Tecla Bechyňovo náměstí samozřejmě obnovu potřebuje. Ale architektonický návrh řešení se mu nelíbí. „Návrh řešení náměstí ruší dokonce osmačtyřicet parkovacích míst, to je víc než třetina současného stavu. U některých nemovitostí se nedá zaparkovat vůbec. Nezastaví tam ani auto se zásobováním, což je třeba případ naší lékárny,“ upozornil Tecl. Jak dodal na parkování jsou ve městě závislé všechny místní obchody a služby.

Podobně to vnímají i další pod peticí podepsaní podnikatelé. Například pekařství Šárky Dankové za lékárnou, stejně jako Ivana Fejfarová, která v Přibyslavi provozuje jediné papírnictví. „Už samotná rekonstrukce, která má trvat skoro dva roky omezí provoz obchodů a živností na náměstí. Nemožnost na náměstí zaparkovat je tragédie. Naše obchody jsou závislé nejen na místních, ale hlavně na zákaznících z okolních obcí. Většina z nich jezdí do Přibyslavi autem,“ řekla Deníku Ivana Fejfarová.

Ta už podepsala jednu petici proti rekonstrukci náměstí, a to před dvěma lety. Podobně je na tom sousední železářství Radky Stehnové, kde podle architektonické studie už auto se zbožím nezaparkuje, nebo penzion U Kubínů, kde byla volná parkovací místa kdysi dokonce podmínkou pro schválení kolaudace.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Živnostníci a podnikatelé se také obojí omezení lékařské péče. „Přibyslav má zdravotní středisko na náměstí, kam většina lékařů a zdravotních sester dojíždí autem. Jakmile nebudou mít kde parkovat, budou nespokojení,“ konstatoval autor petice Tomáš Tecl.

Petice koluje nejen v Přibyslavi, ale také místních částech. I v České Jablonné se sešla na petici řada podpisů. „Obyvatelé Jablonné jsou rozhořčení. Většina z nich jezdí do Přibyslavi pravidelně na nákupy, na úřad, k doktorovi. Služeb a obchodů ve městě je stále méně, nechceme kvůli parkování přijít o další,“ řekla Deníku Eliška Sobotková z osadního výboru. Jak dodala, netýká se to jen důchodců. „Radost nebudou mít ani matky, když půjdou s nemocnými dětmi k doktorovi přes půl města,“ poznamenala.

Přestavba náměstí v Přibyslavi

První etapa proměny Bechyňova náměstí má podle radnice začít za dva roky. Předpokládané výdaje jsou stanovené asi na 150 milionů korun. Odměna pro vítězný ateliér je půl milionu korun. S vítězným návrhem se obyvatelé Přibyslavi seznámí v únoru. Soutěž byla vypsána jako otevřená a návrhy hodnotila porota složená ze zástupců města a nezávislých odborníků. Mezi nimi byli Aleš Burian, Luděk Rýzner, Luboš Klabík, Kateřina Waldhauser a Ondrej Palenčar. Organizátorem soutěže byla společnost CBArchitektura, která letos dostala Ocenění za výjimečný počin České ceny za architekturu 2023. Architektonickou soutěž vyhlásilo město poté, co noví zastupitelé po komunálních volbách prohlásili, že původní soutěž zhruba pět let stará, neplatí.

Rekonstrukci přibyslavského náměstí má na starosti místostarosta Michael Omes. Jak potvrdil Deníku, o petici ví. „Chápu obavy některých obyvatel. Mrzí mě ale, že musíme psát petice. Protože město není tak velké, abychom nemohli mluvit z očí do očí,“ povzdechl si.

Jak místostarosta zdůraznil, nic není definitivní. „Náměstí změnu potřebuje. V současné době máme v ruce jenom studii budoucí podoby náměstí. Studii její autoři ateliér Gogolák + Grasse postupně dopracují a vytvoří konkrétní plán. Takže obyvatelé Přibyslavi mají pořád možnost se vyjádřit a požádat o změny,“ vysvětlil Michael Omes. S budoucí podobou náměstí se obyvatelé Přibyslavi seznámí na veřejném jednání v březnu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostudy Havlíčkobrodska: Honosné budovy na zhroucení a čekárna hrůzy

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni