VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekonstrukce přibyslavské školy spěje do závěrečné etapy

Přibyslav – Poslední, v pořadí již čtvrtou etapou pokračuje rekonstrukce základní školy v Přibyslavi.

12.6.2014
SDÍLEJ:

Areál základní školy bude nejmodernějším objektem ve městě.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

„Projekt rekonstrukce a modernizace základní školy je z finančních důvodů prováděn ve čtyřech etapách. Pro poslední, čtvrtou etapu se město Přibyslav rozhodlo požádat o dotaci z fondů EU," připomněl na úvod starosta města Jan Štefáček. Zakázku získala společnost UNI-STAV a.s. z Brna, která již provedla první a druhou etapu rekonstrukce i modernizaci objektu. Začátkem letošního května byly zahájeny stavební práce na čtvrté etapě projektu. Dokončení projektu se předpokládá nejpozději v únoru 2015.

„Čtvrtá etapa rekonstrukce zahrnuje přestavbu staré části budovy školy, která pochází z 19. století a stavební zásah už potřebovala. Nicméně se při kontrole ukázalo, že opravy nebudou tak dramatické, jak se zdálo. Budova je sice sto let stará, ale stropy a některé další stavební části jsou velmi kvalitní, což jen ukazuje na stavební dovednosti našich předků," podotkl starosta.

Podle manažera projektu rekonstrukce základní školy inženýra Vladimíra Klatovského celková koncepce areálu školy vychází ze záměru, jak vhodně rozšířit, zkvalitnit, zjednodušit a zmodernizovat celý chod školy bez nutnosti přerušit provoz ve školním roce, s ohledem na rozdělení stavebních prací.

Bezbariérový moderní areál

„Rekonstrukce bude znamenat některé zásadní změny, jako je změna vstupu do areálu školy ze severní strany, nikoliv z náměstí, jak tomu bylo celá léta. Vznikne uzavřený prostor s třípodlažní novo-stavbou. Uvnitř prostoru bude atrium a částečně krytá dvorana neboli respirium. Budou sloužit jako shromažďovací prostor pro školní akce a také pro pohyb žáků o přestávkách v jakémkoliv počasí. Respirium je možné do atria otevřít," popsal projektový manažer Klatovský budoucí podobu školy.

Areál bude s pomocí mírných ramp vyrovnávajících rozdíl mezi jednotlivými objekty bezbariérový. Pohyb do dalších pater zajistí výtah. „Školní družina bude mít samostatný prostor i přístup," upřesnil Klatovský. Projektový návrh přichází s koncepcí nové malé tělocvičny, která je v místě navrhovaného atria.

Využit bude také původní historický sál s pódiem v bývalé staré budově pro přednáškové účely.

Přibude pět odborných učeben

„Objekty budou zatepleny, bude provedena výměna oken s cílem dosáhnout lepších tepelně-technických vlastností a úspor energií," dodal projektant. Náročná a nákladná rekonstrukce školy by umožnila také zvýšit kapacitu školy ze 450 žáků na 650 žáků, přesun tříd do pavilonů s lepším přirozeným osvětlením. Rozšíří se počet odborných učeben ze 14 na 19. Škola bude mít také lepší vybavení dílen a odborných učeben. Jedná se hlavně o 2 jazykové učebny, 2 počítačové učebny a 1 učebnu pro přírodní vědy, případně fyziku a chemii. Čtvrtá etapa projektu bude stát více než 28 milionů korun, přitom přes 24 milionů korun se městu Přibyslav podařilo získat z evropských dotací. Absolutní novinkou bude sauna pro žáky i veřejnost. Tím se může pochlubit málokterá škola na Vysočině.„Sauna bude sloužit, stejně jako tělocvična, nejen žákům základní školy, ale také přibyslavské veřejnosti. Ovšem až poté, co bude otevření sauny vyřešeno z hlediska provozní doby i z hlediska finančního," upřesnil starosta. Možnost zajít si v Přibyslavi do sauny jako součásti tréninku vítají hlavně sportovci. „Určitě to bude přínosné pro rozšíření sportovních aktivit ve městě jak pro děti, tak i dospělé. Kdo si chce užít saunu, musí jet až do Havlíčkova Brodu," řekl například Petr Loužecký z Přibyslavi.

Náročná rekonstrukce  s sebou ale přinese určité komplikace. Uspíší  v letošním roce  příchod letních prázdnin pro žáky druhého stupně.

„V týdnu od 9. do 13. června budou probíhat výlety šestého a sedmého ročníku, popřípadě budou organizovány vzdělávací akce vedoucí například k poznání Přibyslavi a okolí. Osmý a devátý ročník absolvuje takzvaný projektový týden. Následující týden se zase role obrátí. To znamená, že šestý a sedmý ročník absolvuje projektový týden a osmý a devátý výlety. V pondělí 23. června předáme vysvědčení všem žákům druhého stupně. Ve dnech od 24. do 27. června bude žákům druhého stupně uděleno ředitelské volno," popsal ředitel Petr Adam změny školního rozvrhu.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muzeum zve na pečení perníčků a povídání o vánočních pokrmech

Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

V Jihlavě došlo k vraždě. Po pachateli policie intenzivně pátrá

Město debatovalo s občany o akčním plánu, ale i o třídění odpadu

Chotěboř - Město Chotěboř nedávno uspořádalo veřejnou debatu s občany. Témata byla dvě: akční plán města na roky 2015 až 2022 a odpadové hospodářství. Lidé se však mohli ptát na cokoliv.

Šikovnosti učí v Jeníkově děti nový technický kroužek

Golčův Jeníkov – Mít vztah k technice, nebát se stavebnic a ručních prací, to vše učí děti v Golčově Jeníkově technický kroužek Sedmička.

Staročeské Vánoce za časů roboty na Michalově statku

Pohleď – Letos se již po čtrnácté mohou návštěvníci skanzenu Michalův statek v Pohledi seznámit s životem selského lidu o vánočních svátcích za časů našich praprarodičů v období 17. až 19. století.

Kostel v Krásné Hoře rozezní varhanní koncert

Krásná Hora – Jedinečný kulturní zážitek čeká v sobotu 16. prosince na návštěvníky kostela sv. Jana Křtitele v Krásné Hoře na Havlíčkobrodsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT