„Celý tým se snaží starostům pomáhat řešit problémy s chodem obcí. Zejména s administrativou, která je stále náročnější. Monitorujeme a zpracováváme žádosti o dotace, připravujeme zadávací řízení na veřejné zakázky a zajišťujeme školení a vzdělávání,“ popsala hlavní náplň centra jeho manažerka Dita Benáková.

Praktické zkušenosti pracovníků CSS pomáhají v širokém spektru oblastí. „Starostové členských obcí svazku se na naše centrum mohou obracet v podstatě s jakýmkoliv problémem. Jsme připraveni pomoci, ať již odbornou radou či nasměrováním tam, kde budou k poskytnutí pomoci kompetentní. Ušetřený čas pak mohou využít pro potřeby dalšího rozvoje obce,“ uvedla Benáková.

„Myslím, že centrum funguje velmi dobře. Děvčata pracují na výbornou a zaslouží si velkou pochvalu. I starostové jednotlivých obcí jsou s jejich činností velmi spokojení a vědí, že mohou přijít kdykoliv s jakýmkoliv dotazem či prosbou,“ přemítal předseda Svazku obcí Podoubraví Václav Venhauer.

Pomáhají i s výběrovým řízením a administrativou

Aktivity CSS si pochvaluje například starosta Sobíňova Miloš Starý. „Založit toto centrum byl skvělý nápad a hodnotím jeho činnost velmi kladně. Kdykoliv si nevím s něčím rady, tak se mi snaží pomoci. Dělají pro naši obec výběrová řízení nebo třeba pomáhají s administrací dotací,“ svěřil se Starý.

S ním souhlasí i starostka Jeřišna Dagmar Vaňková. „Díky centru jsme získali profesionální pomoc a poradenství v mnoha činnostech správy obcí. Mezi nejvýznamnější považuji pomoc při žádostech o různé dotace a při následné administraci projektů až po jejich ukončení. Pracovnice centra jsou nejen odbornice, ale jsou velmi ochotné a pracují opravdu zodpovědně,“ vyzdvihla starostka.

Kromě řady projektů pro obce má CCS za sebou i pomoc dvěma chotěbořským lékařkám. „Paní doktorka Špitálníková díky nám otevřela v roce 2017 endokrinologickou ordinaci a loni začala v Chotěboři fungovat i její neurologická ambulance. Pomohli jsme i paní doktorce Zvancigerové, a to se zaplacením opravy rentgenu,“ zavzpomínala Benáková.

Letos se chtějí soustředit především na odpady a dopravu. „V současné době chceme najít nějakou lepší koncepci ohledně monitoringu komunálního odpadu, abychom snižovali jeho množství. Bavili jsme se i o obnovení autobusové linky na Prahu. To je ale poměrně složité, tak uvidíme, jak to dopadne. Samozřejmě se nebráníme i návrhům starostů a jsme připraveni jim vyjít vstříc,“ prozradil Venhauer.

Podoubravský zpravodaj i víceboj

„Do budoucna bychom chtěli dál efektivně pracovat pro naše členské obce a posílit náš svazek společnými projekty, které pomohou upevnit naší pozici v systému veřejné správy. Plánujeme nadále rozšiřovat nabídku poskytovaných služeb a orientovat se také na služby pro místní podnikatelské subjekty a neziskové organizace,“ doplnila Benáková.

Aktuální informace pravidelně zveřejňují v Podoubravském zpravodaji, který začali vydávat. Organizují ale i různá setkání. „Hezkou společnou akcí je každoroční tradiční sportovní klání starostů členských obcí s názvem Podoubravský víceboj,“ připomněla Benáková.

Centrum společných služeb začalo fungovat 18. července 2016. „Když jsme tehdy začínali, tak nás bylo sedmadvacet a neměli jsme žádné zaměstnance. Rozpočet byl necelých tři sta tisíc korun. Teď zaměstnáváme tři celé úvazky, máme devětadvacet členů a rozpočet přes tři a půl milionu korun,“ srovnala na závěr manažerka centra.

Členské obce:

od roku 2016: Bezděkov,Borek, Čečkovice, Dolní Sokolovec, Havlíčkova Borová, Heřmanice, Chotěboř, Jeřišno, Jitkov, Klokočov, Kraborovice, Krucemburk, Lány, Libice nad Doubravou, Maleč, Nová Ves u Chotěboře, Oudoleň, Podmoklany, Rušinov, Slavětín, Slavíkov, Sloupno, Sobíňov, Uhelná Příbram, Vilémov, Víska, Ždírec nad Doubravou

od roku 2017: Vepříkov

od roku 2018: Nejepín