Od pondělí 25. listopadu do neděle 1. prosince bude probíhat již šestý ročník celonárodní akce na podporu rodin s postiženými dětmi Týden rané péče.

Hlavním organizátorem je Společnost pro ranou péči, ke které se připojilo na třicet regionálních poskytovatelů rané péče z celé ČR. Již víc než deset let nabízí na Havlíčkobrodsku rodinám postižených dětí svoje služby a pomoc například Středisko rané péče zřizované Oblastní Charitou v Havlíčkově Brodě.

Středisko pomáhá rodinám dětí, které se narodily předčasně, jsou nedonošené, mají opožděný vývoj nebo přišly na svět s nějakým handicapem, a to od narození do sedmi let věku.

Postižené rodiny se často rozpadají

Za deset let vyhledalo pomoc Střediska celkem 442 rodin.„Klienty Střediska rané péče jsme prakticky od narození mého postiženého synka, což už je více než pět let. Za tu dobu udělal syn velké pokroky. Pracovníci Střediska nám pomohli, poradili, zapůjčili speciální pomůcky," prozradila mladá maminka Marcela, která se na Středisko rané péče obrátila poté, co se o jeho existenci dozvěděla prostřednictvím internetu a známých.

„V době, kdy jsme začínali, jsme byli jedinou organizací v celé republice, která se specializovala na kompletní péči o postižené dítě a jeho rodinu. Neměli jsme kde čerpat rady, většina podobných organizací se zaměřovala buď jen na děti nevidomé nebo tělesně postižené," zavzpomínala na nelehké začátky vedoucí Střediska Irena Salaquardová s tím, že Středisko plánuje do budoucna, zhruba do dvou let, rozšířit svoje služby o rodinnou psychoterapii.

„Bohužel se stává, a to stále častěji, že rodiny s handicapovaným dítětem se rozpadají. Je smutné, že je to hlavně muž, který se nedokáže se situací vyrovnat a rodinu opustí, nebo v ní setrvává jen symbolicky," povzdechla si Salaquardová. Proto by Středisko rádo rodinám handicapovaných dětí nabídlo takovou psychologickou pomoc, aby dokázaly situaci unést a rodiče o dítě pečovali společně.

„Cílem akce je přesvědčit veřejnost, že pomáhat rodinám s postiženými dětmi nemusejí jen specialisté, ale kdokoli, kdo neztratil zájem o dění ve svém okolí. Rodina, přátelé, kolegové v práci, sousedé, úředníci, lidé na ulici. Podpora neznamená jen peněžní dar, důležitá je pozornost, porozumění, tolerance nebo nabídka pomocné ruky a trpělivého naslouchání," vysvětluje za organizátory celorepublikové akce koordinátor Tomáš Pchálek.

„V České republice dnes funguje 46 pracovišť s registrovanou službou rané péče, z toho jen jedno je zřízeno státem! Kapacita služeb je dnes 1995 klientských rodin s postiženým dítětem do sedmi let věku. Pro příklad jen střediska zabývající se dětmi se zrakovým postižením poskytla za minulý rok 1668 osobních konzultací, 1438 telefonických konzultací a zapůjčila na 5500 knih, filmů, hraček a speciálních pomůcek," upřesnil Pchálek.

„Sřediska rané péče spolupracují mezi sebou,  přidávají se k nám i dobrovolníci, studenti, sponzoři, významné osobnosti, herci a vědci. V minulosti se ke kampani přidala mateřská centra, porodnice, divadla, internetové servery, vydavatelství… To nás těší a je to dobrá zpráva rodinám: pokud se rozhodnou postižené dítě vychovávat doma, nezůstanou bez pomoci," zdůraznila předsedkyně Společnosti pro ranou péči Pavla Matyášová.