Nošení brýlí a respirátoru nebo roušky byl pro mě problém už od začátku. Pořád mám zamžená skla. Ať dělám co chci, pokaždé se zarosí. Jenže v práci si nemohu respirátor sundat a brýle už vůbec ne. Jsem silně krátkozraká, postěžovala si sekretářka Eva Hejkalová z Havlíčkova Brodu.

Jak vyzrát na zamlžená skla

* roušku nebo respirátor těsně pod oči, brýle níž,
utěsnit roušku nebo respirátor náplastí
* vlažná voda s jarem, tuhé mýdlo, syrová brambora, protizamlžovací hadřík, pasta na zuby, pěna na holení
* speciální sprej, brýle s hydrofobními skly
* místo brýlí čočky
* operace

Nošení respirátorů na veřejných místech a na ulici je základní ochrana proti šíření covidu. Ovšem přináší některé nepříjemnosti. „ Třeba při nasazení respirátoru, když horní část nepřiléhá těsně ke kůži, vyfukovaný vzduch jde přímo do očí a způsobuje nadměrné vysychání. To se projevuje pálením, zčervenám oka či pocitem cizího tělíska pod víčkem,“ uvedla oční lékařka Lucie Valešová. Podle ní v podstatě neexistuje trvalá metoda, jak zamlžení brýlí zabránit. „Chápu že pacienti jsou v nepříjemné situaci, protože skrz zamlžené brýle nevidí,“ poznamenala Valešová. Lidé s brýlemi jako je Eva Hejkalová zkouší zabránit zamlžení skle všelijak. „Někdo radil mýdlo, holicí pěnu, saponát, ale nic z toho nevydrží. Jen jsem si odřela skla. Pravda je, že jsem uvažovala nechat si oči operovat. I kvůli tomu že bez brýlí tak špatně vidím,“ povzdechla si.

Některým pacientům nošení brýlí a respirátoru tak překáží, že se opravdu rozhodli pro laserovou operaci očí. Zájem o operace výrazně stoupl. Alespoň to tvrdí lékaři z oční kliniky NeoVize Brno. „Meziročně zájem vzrostl o téměř 40 procent to jsme dosud nezažili,“ připustil Petr Kocian, ředitel sítě očních klinik NeoVize.

Nepohodlí při nošení respirátoru je podle Kociána novinkou, která se na klinikách objevila až v posledním roce, kdy se nošení ochranných pomůcek stalo povinností. „O operaci očí jsem uvažoval již delší dobu. Pak přišla korona a s ní spojená karanténa a nošení roušek. Kvůli neustálému mlžení brýlí kvůli roušce bylo rozhodnuto,“ prohlásil Martin Formánek, který podstoupil laserový zákrok právě na Oční klinice NeoVize Brno.

Operace provádí klinika speciálním laserem. „Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života,“ vysvětlila Šárka Skorkovská, primářka kliniky NeoVize Brno.

Velký zájem je i o čočky

Zájem lidí s brýlemi zbavit se jich v době respirátorů natrvalo i za cenu operace, v poslední době stoupá. To potvrdila i nemocnice v Havlíčkově Brodě. „ Ano, pacienti s brýlemi jsou více motivovaní při povinnosti nošení respirátorů zvažovat jiná řešení včetně operačních výkonů. Zájem o čočky u nás byl i dříve a stále roste," konstatovala oční lékařka brodské nemocnice Lucie Hrčková.

Podle mluvčí nemocnice Petry Černo ale nemocnice není soukromá klinika, která by mohla operovat dle přání, ale krajská nemocnice, která musela operace z rozhodnutí Ministerstva zdravotnictví pozastavit.

Podle optičky Kateřiny Prokešové ale není potřeba kvůli často zamlženým brýlím hned běžet na operaci. „Pomůže i speciální sprej. Nabízíme jich několik. Prošly testem kvality. Stačí nastříkat, papírovým kapesníčkem rozetřít po skle. Ochrana vydrží dokud si brýle důkladně nevyčistíte,“ vysvětlila.