A spolu s ním i restaurátory brněnské firmy Dmitrije Nikifora Neuwirtha, která má práce na starosti. „Zatím nejrozsáhlejší rekonstrukce Mariánského sloupu se uskutečnila v letech 1984 až 1990. Tenkrát musely být vyměněny i některé sochy," uvedla Milena Kuncířová z odboru správy majetku Městského úřadu v Havlíčkově Brodě. Ta připomněla, že oprava stávající začala již v roce 2010, a to pracemi na balustrádě a schodech. Restaurátoři své práce skončí v srpnu a město jim za ně zaplatí necelých jeden a půl milionu korun.

Restaurátor Jakub Roztočil připustil, že oprava brodského Mariánského sloupu není jednoduchá.

Sochy jsou z umělého kamene

„Sloup je totiž poskládán ze dvou kusů a druhů kamene. Na první pohled se může zdát, že je celý Mariánský sloup postaven ze žuly. Ale chyba lávky. Jeho součástí jsou například i kousky malinkatých mušliček, obsahuje písek a ostatní rozmanité věci. A to všechno dohromady u sebe už moc nedrží. Vypadávalo to a došlo k postupnému vydrolování. Vznikly dutiny, které je nutno opravit. A sochy? Ty jsou ještě specifičtější. Všechny jsou vydusané z umělého kamene," vysvětlil Roztočil s tím, že se zatím s tímto materiálem při restaurování nesetkal. „Používání umělého kamene se dočkalo uplatnění teprve počátkem minulého století," podotkl Roztočil a pokračoval: „Nejvíce se potýkáme s problémy souvisejícími s prasklinami a vodou. Praskliny do sebe tahají vodu a postupně se z materiálu vyplavuje ven sůl".

Čtyři světci a s nimi i svatá Rozálie

Mariánský sloup, který byl vysvěcen roku 1717, odkazuje, jak jinak na morovou ránu, která nedlouho před tím skončila. Je považován za významné sousoší.

„Po svém obvodě má sochy čtyř svatých. Jsou to: svatý Ondřej, na jehož výročí morová rána v Brodě skončila, dále patron našeho města, svatý Florián, a také svatý Václav a Jan Nepomucký. Na samém vrcholu se nachází panna Marie s drakem, který hodlal pozřít její dítě. A do pětice všeho dobrého. Málokdo ví, že se tam nachází také vestavěná socha svaté Rozálie uctívané v době morových ran," řekl Michal Kamp z havlíčkobrodského muzea Vysočiny.

Autor Mariánského sloupu není znám. Existují pouhé spekulace o tom, kdo se o výstavbu tohoto monumentu zasloužil.

Jen taktak přežil sloup bouřlivé období panující po první světové válce. Byli to Otakar Štáfl a akademický malíř Bohumil Kafka, kteří se nejvíce zasloužili o to, aby morový sloup zůstal na svém místě. Nahradit ho měla známá socha Karla Havlíčka Borovského, která se dnes nachází v parku Budoucnost.

Libor Blažek, Radka Kárníková