Naposledy zde žila vnučka Veronika Reynková, která založila Nadaci Reynek a dvě nakladatelství navazující na umělecký odkaz svých prarodičů.

Potomci slavného básníka už neměli dost sil a prostředků zámeček udržovat. To vyděsilo místní patrioty a ctitele básníkova díla. „Na záchranu zámečku vznikla petice. Lidé z okolí a umělci se báli, že zámek koupí někdo, kdo s ním špatně naloží nebo ho nechá zchátrat,“ říká průvodce zámečkem Radim Tregler.

Škola Konečná v Havlíčkově Brodě staví nový pavilon. Vizualizace se souhlasem města.
Top 5 projektů v roce 2024 na Brodsku. Podívejte, kam půjdou miliony korun

Hlavní organizátor petice byl básník Miloš Doležal, který žije v Horních Pasekách. Podle spisovatelky Lucie Tučkové, kterou Deník oslovil těsně po prodeji zámečku, podepsalo petici až dva tisíce lidí. „To, co po petici následovalo, se objevilo v médiích už několikrát. Reynkův zámeček koupil stát,“ dodává.

Ve srovnání s jinými podobnými památkami měl zámeček obrovské štěstí. Mohl skončit jako ruina. "Bohuslav Reynek a zámeček jsou spolu spojeni, bál jsem se, že to bude minulost," vyznává se místní básník Milan Sochora, kterého Reynek hodně inspiroval. To že zámeček zůstává kulturním stánkem ho těší, stejně jako obyvatele nedaleké Lípy.

Zdroj: Deník/Štěpánka Saadouni

Objekt koupil Památník národního písemnictví a založil zde Česko francouzské centrum, které se vedle aktivit spojených s literárními, výtvarnými či hudebními projekty chce věnovat spolupráci českých a francouzských vysokoškolských vyučujících i studentů, pořádání ateliérů a workshopů, ovšem také akcí pro širší kulturní veřejnost.

„Celá rodina Reynkova měla dlouhodobé a pevné vazby k Francii, vždyť manželkou Bohuslava Reynka se stala francouzská básnířka. Dokonce máme ve sbírce i dřevěný kufr se kterým básnířka cestovala,“ vysvětluje průvodce.

Kdy navštívit Petrkov

Zámeček je otevřený vždy v pátek a v sobotu. Výjimečně v neděli. V sobotu nabízí prohlídky v době od 10 do 15 hodin,soboty patří kulturním akcím. Výstavy v prostorách zámečku se střídají. Aktuální výstavy: Auvergne / krajinou Henriho Pourrata Miloše Doležala a Františka Nárovce, Překladatel Jiří Reynek, Ovce, Francouzští autoři a Petrkov, Ze zahrady,

Nebe přichází po cestě – grafiky a obrazy Lucie Novotné. Barokní zámeček byl postaven v místě původní tvrze s hospodářským dvorem v polovině 18. století. Zámek je spojen především se jménem Bohuslav Reynek, český básník, překladatel a grafik, který zde se svou manželkou pobýval.

Dnes se areál skládá ze zámku a přilehlého dvora se zahradou. Přístupný je i pěšky po cyklostezce z Havlíčkova Brodu přes Dolík.

Památník písemnictví zámeček postupně obnovuje milionovými náklady s podporou státních dotací. V současné době je už veřejnosti přístupné přízemí zámečku kde jsou výstavy a první patro se soukromými pokoji Reynkových.

„Návštěvníkům dovolíme posedět v oblíbené lenošce básníka Reynka a poslechnout si stylovou vážnou hudbu z gramofonu. Po Reynkových zůstalo asi sedm stovek desek,“ upřesňuje průvodce. Pověstná je malá kuchyně kde básník rád seděl, psal nebo tvořil svoje grafiky a s ním i hejno koček, které básník miloval a choval ve velkém.

Dokončená stavba lůžkového hospice v Havlíčkově Brodě
VIDEO: Lůžkový hospic v Brodě už hledá desítky zaměstnanců. Pomůže i nemocnice

Součástí prohlídky zámečku je i zahrada. „Ta je řešená v typicky francouzském stylu zdánlivé neuspořádanosti, kde má ale vše svoje místo. Reynkovi vozili z cest domů stovky zajímavých odrůd stromů a keřů, plný byl i střešní skleník,“ upřesňuje průvodce.

Díky důkladnému úklidu a ošetření zahrady si mohou návštěvníci prohlédnout i malý altánek. „Je to zahradní domek, kde se básník a hlavně jeho syn Daniel schovávali před světem a v klidu tvořili. Je tu jen dřevěná palanda, byl tu i stolek u okna a návštěvníci se diví. Většina čeká typický altán,“ dodává průvodce s úsměvem.

Kavárna Petrkov v Havlíčkově Brodě
VIDEO: Kavárna Petrkov v Brodě zve na dobrou kávu i posezení nad knihou

Původ stavení sahá do šestnáctého století a v atmosféře tohoto domu vnímáme podle spisovatelky Lucie Tučkové všude přítomnost několika generací rodiny Reynkových. „Málokterý dům a místo měl a má takové vyzařování do české kultury a umění, jako právě tento. Dokonce bychom jej mohli nazvat česko-francouzským kulturním místem paměti,“ zdůrazňuje.