Na Havlíčkobrodsku to čeká ještě zhruba tři a půl tisíce lidí, kteří si mohou o výměnu zažádat na příslušných úřadech v Havlíčkově Brodě, Světlé nad Sázavou a v Chotěboři. Je třeba však počítat také s tím, že si na úřadě dotyční i několik hodin posedí.

„Zbývá nám odhadem asi dva tisíce průkazů, což je zhruba pětačtyřicet procent 
z celkového počtu těch, kterých se výměna týká," uvedl Jaroslav Teplan z havlíčko᠆brodského odboru dopravy. Tam mají sice otevřeno denně, ale klienti musí počítat 
s tím, že si budou muset zhruba hodinu a půl počkat.

„Fronty tu přece jenom jsou, což zapříčiňuje fakt, 
že zbývají poslední týdny také na výměnu profesních licencí. Nicméně podle našich zkušeností bych řekl, že velká část šoférů, možná okolo pěti stovek, si řidičák vyměnit vůbec nepřijde. To jsou ti, kteří už řídit nehodlají," konstatoval Teplan.

Čekací doba 
až několik hodin

Až několik hodin si budou muset lidé na výměnu počkat ve Světlé nad Sázavou, kde zbývá vyměnit okolo šesti stovek průkazů.
„Fronty tady opravdu jsou docela velké. Někdy je třeba počítat s tím, že když přijdete ráno, hotovo může být i odpoledne. Průměrná čekací doba je zhruba dvě až tři hodiny," podotkl Miroslav Peroutka, vedoucí odboru dopravy světelského městského úřadu. „Je to především dáno tím, že brzy končí platnost profesních průkazů, které je třeba také měnit, a tím se fronty prodlužují," vysvětlil Peroutka.

Ještě asi devět stovek nových řidičáků čeká na své budoucí majitele i v Chotěboři.
Tady by se však podle referenta zdejšího odboru dopravy, Martina Stejskala, žádné velké fronty tvořit neměly. „Zatím je to poměrně v klidu," řekl Stejskal.